Muncitorii din Europa de Est, inclusiv românii şi bulgarii, reprezintă un avantaj pentru economiile altor state UE, a afirmat luni Comisia Europeană (CE), subliniind că spectrul unui "aflux masiv" al acestor muncitori este "nefondat", relatează site-ul Radioteleviziunii Belgiene Francofone (RTBF), citat de Mediafax.ro.
"Muncitorii (originari din Europa de Est) vin să completeze muncitorii locali şi tind să nu ia locurile de muncă ale muncitorilor din ţara gazdă", a spus comisarul european însărcinat cu Afaceri Sociale, László Andor.
Aceşti muncitori "sunt contribuabili neţi la sistemele sociale din ţările gazdă", a declarat el, respingând teza celor care-i acuză pe muncitorii din Est că vin în Occident să profite pe nedrept de avantaje sociale.
De la 1 ianuarie, românii şi bulgarii pot munci în orice stat membru UE. Restricţiile care erau în vigoare în nouă ţări, inclusiv în Germania, Marea Britanie şi Franţa au fost anulate la această dată, după şapte ani de la aderarea României şi Bulgariei la UE, provocând uneori temeri cu privire la un aflux de cetăţeni din aceste ţări. În opinia CE, însă, acestea sunt "nejustificate".
Totodată, László Andor a caracterizat dezbaterea "din anumite state membre" ca "emoţională şi eronată".