Comisia Europeană a dat un răgaz de şase luni Statelor Unite ale Americii să elimine vizele pentru cinci ţări membre ale Uniunii Europene: Polonia, România, Bulgaria, Cipru şi Croaţia. În caz contrar, diplomaţii americani ar putea fi nevoiţi să aplice pentru vize.

Parlamentul European a votat anul trecut o rezoluţie de modificare a Regulamentului UE privind vizele, prin care se introduce o clauză de reciprocitate care obligă SUA şi Canada să elimine vizele pentru cetăţenii care încă mai au nevoie de ele pentru a circula pe continentul nord-american. Astfel, dacă pentru a merge în Statele Unite necesită viză, România ar putea să impună viză pentru cetăţenii americani care vor să vină la noi în ţară.

Statele Unite au un termen de şase luni pentru a elimina vizele pentru cetăţenii celor cinci ţări, iar dacă acest lucru nu va avea loc, UE ar putea să introducă vize pentru diplomaţii americani, a avertizat Comisia Europeană, potrivit Digi 24.