VIVANTECH SRL, cu sediul în Municipiul Oradea, Calea Clujului, nr. 207 D, Jud. Bihor, derulează, începând cu data de 31.07.2026 și având ca termen de finalizare 30.07.2028, proiectul cu titlul: „CONSTRUIRE UNITATE DE PRODUCȚIE ȘI ACHIZIȚIE ECHIPAMENTE PENTRU VIVANTECH SRL”, cod SMIS 365303, cofinanțat prin Fondul European de Dezvoltare Regională, în baza contractului de finanțare nr. 554/31.07.2026.

Proiectul este finanțat prin Programul Regional Nord-Vest 2021-2027, Obiectiv de politică 1: O Europă mai competitivă și mai inteligentă, prin promovarea unei transformări economice inovatoare și inteligente și a conectivității TIC regionale, Prioritatea 1: O regiune competitivă prin inovare, digitalizare și întreprinderi dinamice, Obiectiv specific 1.3: Intensificarea creșterii durabile și a competitivității IMM-urilor și crearea de locuri de muncă în cadrul IMM-urilor, inclusiv prin investiții productive. Autoritatea de management este AGENȚIA DE DEZVOLTARE REGIONALĂ NORD-VEST.

Valoarea totală a proiectului este de 10.865.983,20 lei. Valoarea finanțării nerambursabile este de 3.482.364,58 lei, din care 2.960.009,89 lei din Fondul European de Dezvoltare Regională și 522.354,69 lei din bugetul național.

Obiectivul general al proiectului constă în realizarea unei noi unități de producție în care să se implementeze un concept inovativ pe piața de metalizare, și anume pulverizare termică în plasmă atmosferică cu material furnizat sub formă de suspensie (SPS) sau soluție precursoare (SPPS). Obiectivele specifice ce se doresc a fi atinse prin implementarea acestui proiect constau în construirea în Parcul de Specializare Inteligentă Oradea a unei hale industriale, dotarea acestui spațiu cu utilajele necesare realizării și implementării unui flux complet de producție și achiziția de servicii de consultanță și asistență în domeniul inovării în vederea creării și implementării unui proces tehnologic nou și inovativ de pulverizare termică în plasmă atmosferică cu material furnizat sub formă de suspensie (SPS) sau soluție precursoare (SPPS).

Detalii suplimentare se pot obține de la BUTA SEBASTIAN, în calitate de responsabil de proiect, la tel: 0746408552, e-mail: [email protected] sau website: www.vivantech.ro

(anunț publicitar)