Aprilie 2026

COMUNICAT DE PRESĂ
Privind începerea implementării proiectului
„Achiziție și instalare sistem fotovoltaic la SALA AGROTRADING IMPEX SRL”

Beneficiarul SALA AGROTRADING IMPEX SRL implementează proiectul cu titlul „Achiziție și instalare sistem fotovoltaic la SALA AGROTRADING IMPEX SRL”, cod proiect CFMSES011011460500900, în perioada 23/03/2026 – 22/03/2028, finanțat prin FONDUL PENTRU MODERNIZARE – Tranziția către neutralitate climatică, Schema de ajutor privind sprijinirea investițiilor în noi capacități de producere a energiei electrice produsă din surse regenerabile pentru autoconsumul întreprinderilor din cadrul sectorului agricol și industriei alimentare.

Valoarea totală eligibilă a proiectului este de 63.998 euro, din care valoarea maximă asigurată din FONDUL PENTRU MODERNIZARE este de 100% din cheltuielile eligibile, respectiv 63.998 euro.

Autoritatea de management este Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale din subordinea Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale.

Localizare proiect: Sat Ciumeghiu, Comuna Ciumeghiu, Nr. 705, CF 51365, Județ Bihor

Indicatorii proiectului:

  1. Capacitate operațională instalată de producere a energiei din surse regenerabile: 0,100 MW;
  2. Reducerea gazelor cu efect de seră: Scădere anuală estimată a gazelor cu efect de seră: 76,055 Echivalent tone de CO2/an;
  3. Producția medie de energie electrică din surse regenerabile: 124,29 MWh/an;
  4. Producția totală de energie electrică din surse regenerabile pentru perioada de referință: 2.485,89 MWh;
  5. Procentul din producția totală de energie din surse regenerabile estimat a fi folosit pentru consumul propriu: 96,63%;
  6. Factorul de capacitate al centralei: 14,19%.

Date de contact:
Persoană de contact: SALA NICOLAE-VICTOR
Telefon:
0744603729
Email: [email protected]

(anunț publicitar)

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!