Comunicat de presă privind lansarea proiectului 
„Îmbunătățirea transportului județean de călători în zona de
 Nord a Județului Bihor”

Data: 26 Iunie 2026

Consiliul Județean Bihor implementează proiectul „Îmbunătățirea transportului județean de călători în zona de Nord a Județului Bihor”, cod SMIS 334612, finanțat prin Programul Regional Nord-Vest 2021-2027. Contractul de finanțare a fost semnat la data de 22 mai 2026, iar proiectul se va derula până la 21 mai 2028.

Obiectivul proiectului este îmbunătățirea transportului județean de călători în zona de Nord a județului Bihor prin achiziționarea de autobuze electrice pentru conectarea interurbană la nivelul zonei și la nivel județean.

Prin această investiție se urmărește creșterea eficienței, fiabilității și atractivității transportului public de pasageri, prin introducerea în circulație a 8 autobuze electrice moderne și dezvoltarea infrastructurii necesare de încărcare, contribuind la reducerea emisiilor de carbon și la dezvoltarea unei mobilități sustenabile.

Autobuzele vor deservi traseele Suplacu de Barcău – Marghita, Sălacea – Oradea, Oradea – Valea lui Mihai – Șimian și Oradea – Marghita, facilitând conexiunile dintre comunitățile din nordul județului și municipiul Oradea. Investiția include, de asemenea, realizarea unei stații de încărcare lentă și a patru stații de încărcare rapidă.

Prin implementarea acestui proiect se urmărește îmbunătățirea accesului cetățenilor la transport public modern, sigur și eficient, reducerea timpilor de deplasare și creșterea atractivității transportului public regional.

Valoarea totală a proiectului este de 28.912.593,10 lei. Din această sumă, 20.773.465,64 lei (85%) reprezintă finanțare nerambursabilă din Fondul European de Dezvoltare Regională (FEDR), 3.177.118,27 lei (13%) reprezintă contribuția de la bugetul național, iar 488.787,43 lei (2%) reprezintă cofinanțarea eligibilă asigurată de Consiliul Județean Bihor. Valoarea totală a cheltuielilor neeligibile ale proiectului este de 4.473.221,76 lei. Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Vest îndeplinește rolul de Autoritate de Management pentru Programul Regional Nord-Vest 2021–2027, prin intermediul căruia este finanțată această investiție.

Acest proiect face parte dintr-un program amplu de modernizare a transportului public județean, alături de proiectele „Îmbunătățirea transportului județean de călători în zona de Centru-Est a Județului Bihor” și „Îmbunătățirea transportului județean de călători în zona de Sud-Vest a Județului Bihor”, prin care Consiliul Județean Bihor va introduce în circulație un total de 24 de autobuze electrice și va dezvolta infrastructura aferentă de încărcare.

Investim în viitorul regiunii!

(anunț publicitar)

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!