Filarmonica de Stat Oradea pregătește pentru această vară, în cadrul stagiunii estivale INITIO, o serie de concerte și recitaluri, de diverse stiluri și din epoci diferite: de la muzică Klezmer, valsuri vieneze, Broadway și muzică de film până la repertorii clasice sau piese contemporane.
Cele 13 evenimente vor avea loc în perioada 12 august – 5 septembrie în Cetate, în Piața Unirii, în piațete și promenade, în curțile monumentelor istorice și în cartiere.
În cadrul acestei ediții va fi prezentată în primă audiție națională lucrarea „Axion Esti” de Mikis Theodorakis, un „monument sonor” ce reunește vocile actorului Richard Balint, ale soliștilor Florin Estefan și Sorin Paina cu Corul și Orchestra Filarmonicii, sub bagheta dirijorului Andrej Vesel. Evenimentul va avea loc pe 24 august, ora 19, în sala Teatrului de Stat din Oradea.
De asemenea vor fi trei mari concerte-eveniment cu participarea corului orădean, dirijat de Laurențiu Bischin: „Pop Simfonic la Catedrală”, gratuit, în Piața Unirii (marți 19 august, ora 20:30), „CineMusic”, în Curtea interioară a Cetății Oradea (vineri 29 august, ora 20:30), ambele conduse de maestrul Andrei Tudor, și „A Gamer’s Symphony”, în curtea interioară a Cetății Oradea, dirijor Stefan Geiger (vineri, 5 septembrie, ora 20).
Stagiunea oferă și o serie extinsă de recitaluri în aer liber, cu formule instrumentale diverse: cvartete de coarde, cvintete de suflători, ansambluri mixte, recitaluri solo.
Repertoriile recitalurilor vor fi variate: de la klezmer, Piazzolla, vals, jazz, muzică tradițională până la Bach și creații contemporane. Recitalurile vor avea loc în locații precum promenada Crișului Repede, Piața Ferdinand, curtea interioară a Cetății, parcul Magnoliei, Palatul Baroc sau cartiere ale orașului.
„INITIO 2025 înseamnă și implicarea directă a artiștilor Filarmonicii în realizarea recitalurilor, o expresie a versatilității și pasiunii acestora pentru dialogul autentic cu publicul. Prin această stagiune estivală, Filarmonica de Stat Oradea își reafirmă rolul său de ambasador al muzicii de calitate și de promotor al accesului liber la cultură”, transmit reprezentanții Filarmonicii Oradea.
Majoritatea concertelor sunt cu participare gratuită, excepții fiind „CineMusic”, „A Gamer’s Symphony”, recitalul Klezmer și „Axion Esti”. Biletele pentru aceste evenimente sunt puse în vânzare pe site-ul și la casieria Filarmonicii, precum și, ca noutate, pe platforma poftimcultura.ro.