În perioada 26 - 28 septembrie 2016, Episcopia Romano-Catolică de Oradea va găzdui sesiunea de toamnă a Conferinţei Episcopilor Catolici din România. Pe lângă abordarea diferitelor teme de actualitate în viaţa bisericii şi a comunităţilor locale, episcopii reuniţi la Oradea vor participa şi la câteva programe oferite din partea diecezei gazdă.

"După ce, la iniţiativa Papei Francisc, Biserica Catolică celebrează în acest timp "Anul Divinei Milostiviri", şi programul Conferinţei Episcopale reunite la Oradea urmează acest parcurs", arată un comunicat al Episcopiei gazdă.

Ca exprimare a milostivirii sufleteşti, luni, 26 septembrie 2016, la orele 18.30, după ce vor păşi pragul Porţii Sfinte din Catedrala Episcopală, ierarhii catolici din România vor recita împreună vesperele în cripta catedralei, la mormândul răposatului episcop Tempfli József, rugându-se aici şi pentru toţi răposaţii.

A doua zi, marţi, 27 septembrie 2016, la orele 15.30, ca semn al milostivirii trupeşti, episcopii vor vizita centrul Caritas şi căminul de bătrâni "Sfânta Elisabeta", unde se vor întâlni cu persoanele vârstnice cazate şi cu personalul deservent.

La orele 16.30 va urma o vizită în Cetatea Oradea, unde oaspeţii se vor reculege la vestigiile vechii catedrale episcopale şi vor participa la vernisarea unei expoziţii organizate de Episcopia Romano-Catolică împreună cu Muzeul Cetăţii şi a oraşului Oradea, sub genericul "Moştenirea a 900 de ani - capitole din istoria Episcopiei Romano-Catolice de Oradea".

Începând cu orele 18.30, toţi membrii Conferinţei Episcopilor Catolici, împreună cu nunţiul apostolic şi preoţii prezenţi, vor celebra o liturghie solemnă în biserica din Cetate, acest moment fiind, potrivit gazdelor, "unul de excepţie în viaţa Episcopiei Romano-Catolice de Oradea".

La toate evenimentele din program sunt invitaţi să participe şi credincioşii catolici.