Având în vedere prognoza meteo pentru perioada 18-25 aprilie, care vorbeşte de răcirea accentuată a vremii, intensificări ale vântului și precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare, în zonele de deal și munte, Consiliul Judeţean Bihor a cerut firmelor responsbaile de deszăpezire să ia măsurile necesare pentru asigurarea circulației în condiții de siguranță pe rețeaua de drumuri județene.
Potrivit unui comunicat al CJ Bihor, prin circulara trimisă operatorilor economici li s-a cerut acestora ca „din 19 aprilie 2017 să poată fi asigurată intervenția în regim de permanență cu echipaje, asigurarea prezenței obligatorii a personalului în bază, asigurarea stocurilor de carburanți și a materialelor antiderapante necesare desfășurării activitații de deszăpezire, pe rețeaua de drumuri județene”.
Vizate în asemenea situaţii sunt, de obicei, drumurile județene din zona Beiuș și Aleșd, dar circulara a fost trimisă, din precauţie, și firmelor ce asigură dezăpezirea pe drumurile din zonele Marghita, Tinca și Oradea.