A încerca să schimbi obiceiurile vechi ale oamenilor e una din cele mai dificile întreprinderi.
O simt pe pielea lor angajaţii operatorului de salubritate, care bat la pas blocurile din oraş pentru a convinge orădenii să renunţe la vechile ghene, ce umplu blocurile de duhoare, şi să colecteze deşeurile, atât pe cele menajere, cât şi pe cele reciclabile, în recipiente nou-nouţe amplasate în faţa blocului. Până acum, 80 de asociaţii au primit noile recipiente de la RER Ecologic Service, însă ele vor ajunge la toţi cei care locuiesc în blocuri cu ghene.
Afară din bloc!
De la începutul lunii, operatorul licenţiat de salubritate a început să împartă asociaţiilor de proprietari recipiente noi, pe care să le folosească în locul ghenelor din bloc, unde se adună toate gunoaiele aruncate de-a valma de locatari.
Împărţirea containerelor şi pubelelor s-a bazat pe prevederea din regulamentul municipalităţii, conform căreia muncitorii de la salubritate trebuie să ridice deşeurile de la limita proprietăţii, nicidecum din bloc. În plus, orădenii pot respecta sistemul de colectare selectivă a deşeurilor numai dacă aruncă gunoaiele menajere separat de cele reciclabile, lucru care nu se întâmplă câtă vreme sunt folosite ghenele.
Obligaţie europeană
Colectarea diferenţiată a deşeurilor pare nesemnificativă, însă are importanţă. Banalul gest de a strânge deşeurile separat, iar apoi de a le arunca în recipientele specifice - cele cu capac negru sunt destinate gunoaielor menajere, iar cele cu capac galben celor reciclabile - duce la scăderea cantităţii de deşeuri depuse la halda ecologică - nu doar o îndatorire cetăţenească, dar şi o obligaţie asumată faţă de Uniunea Europeană.
Odată ce renunţă la ghene, orădenii din aceste blocuri nu trebuie decât să se obişnuiască să ia cu ei sacii de deşeuri atunci când merg spre serviciu sau la cumpărături. Aşa cum fac de când se ştiu cei care nu stau în blocuri străbătute de tubulatură.