Co-preşedintele USL Crin Antonescu a anunţat că se opune proiectului exploatării de la Roşia Montană. Preşedintele PNL a spus că, din punctul său de vedere, nu şi al liberalilor, proiectul trebuie categoric respins.
"Astăzi, deşi discuţiile din Parlament nici nu au început, am un punct de vedere ferm şi definitiv conturat în legătură cu proiectul Roşia Montană. Cred că proiectul exploatării la Roşia Montană nu poate fi susţinut. Proiectul fie ar trebui retras, ceea ce probabil nu e cazul, din moment ce Guvernul a decis să-l trimită, fie cred că trebuie respins", a declarat Antonescu, precizând că nu vorbeşte nici în calitate de preşedinte al partidului, nici de şef al Senatului şi nici de "probabil candidat la preşedinţie".
Potrivit Hotnews, Antonescu a spus că a ajuns la această concluzie nu din motive tehnice, "ci pentru că există consecinţe şi realităţi majore care împiedică în acest moment realizarea acestui proiect", în condiţiile în care "proiectul produce o semnificativă scindare în societatea românească".
"Nu cred că cineva dintre decidenţii importanţi - preşedinte, prim ministru, alţi lideri politici sunt angajaţi într-un lobby specific al companiei RMGC, că au fost cumpăraţi (...) dar sentimentul la o mare parte din opinia publică romanească că aşa ceva s-ar putea întâmpla e un al doilea motiv extrem de important care necesită stoparea proiectului", a adăugat liderul liberalilor.
Antonescu a invocat şi poziţia premierului Victor Ponta, care a spus că în calitate de parlamentar, va vota împotriva proiectului.
PNL urmează să ia o decizie în ceea ce priveşte acest proiect, a continuat Antonescu, precizând însă că nu este un ecologist.
"De bună seamă că noi nu legiferăm în funcţie de manifestaţii de stradă, de bună seamă că un guvern nu trebuie să ia decizii în funcţie de o manifestaţie sau alta, dar sunt manifestaţii şi manifestaţii, sunt semnale publice care au o greutate ce nu poate fi ignorată. Nu se poate guverna după stradă, dar nu se poate guverna ignorând strada. Ceea ce spun aceşti oameni nu poate fi ignorat de nimeni. Nu împărtăşesc toate punctele de vedere ale manifestanţilor, nu sunt un ecologist, dar sunt un om politic care crede că nu se pot angaja mari decizii de anvergură naţională într-o situaţie de scindare, de majoră suspiciune asupra decidenţilor", a încheiat şeful liberalilor.