Fostul preşedinte al liberalilor, Crin Antonescu, l-a descris pe prezidenţiabilul Victor Ponta drept "primul băsist al ţării", adăugând că "tranziţia de la Băsescu la Ponta merge ca unsă".
"Victor Ponta e primul băsist al ţării. Sunt foarte atent la puiuţul băsist care e Victor Ponta sub perdeaua injuriilor care se schimbă zilnic între cele două Palate", a spus la Realitatea TV Crin Antonescu.
Liberalul a precizat că l-a criticat pe preşedintele Băsescu, dar că Ponta începe să semene cu adversarul său politic.
"Victor Ponta, chiar fără să vrea, este omul care e gata să-l urmeze", a subliniat Antonescu, afirmând că Ponta îşi doreşte să aibă la comenzile lui totul: servicii secrete, DNA, Parlament, Guvern, "coruri de copii".
Antonescu a ţinut să precizeze că din aceste motive "nu este bine ca Victor Ponta să devină preşedintele României".
"Victor Ponta s-ar putea să fi crescut mai mult la şcoala lui Traian Băsescu, decât la şcoala lui Traian Băsescu", a adăugat fostul preşedinte PNL.