Poloiştii echipei orădene CS Crişul au pus probleme serioase formaţiei Dinamo, în primul din cele două jocuri pe care le-au disputat marţi şi miercuri la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu", în faza sferturilor de finală a campionatului Superligii Naţionale.

Deşi porneau ca mari favoriţi în această dublă, dinamoviştii au avut parte de un meci mai greu decât se aşteptau, marţi, în faţa unei formaţii tinere şi ambiţioase, a Crişului.

Astfel, în primul joc, bucureştenii s-au impus cu scorul de 14-11, pentru ca în cel de-al doilea să câştige lejer, la zece goluri diferenţă, 15-5.

Marţi, în prima confruntare, disputa a fost destul de echilibrată în prima ei parte, dinamoviştii conducând la pauza mare cu scorul de 5-3. În sfertul III, diferenţa de pe tabelă a crescut însă, după ce oaspeţii au înscris de şase ori, iar CS Crişul de patru. Şi ultimele opt minute de joc au consemnat destule goluri, gazdele, elevii antrenorului Eugen Băjenaru înscriind tot de patru ori, iar bucureştenii, de trei.

Crisul Oradea - Dinamo 11-14 (2-3, 1-2, 4-6,4-3)

Crişul Lancetti Oradea: Mircea Furtoş, Andrei Pânzariu, B. Remeş, Remus Barbu 1, Istvan Szabo 4, A. Alexandrescu 1, Kovats, Alexandru Sfârle 1, V. Sârcă, Bogdan Paleacu 2, Claudiu Alb, Cristopher Oros 2, Doru Maior. Antrenor: Eugen Băjenaru

Dinamo: Dragoş Stoenescu, Traian Orzoiu, Adrian Enescu, Andrei Prioteasa 2, Andrei Iosep 2, Ion Vrânceanu 2, Alexandru Matei 2, Szilard Demeter 2, Petru Ianc 2, George Georgescu 1, Necşulescu, Marius Ţic, Alexandru Simion 1. Antrenor: Robert Fierăşteanu

Miercuri, în cel de-al doilea joc dintre cele două combatante, bucureştenii au început în trombă partida, dorind să tranşeze cât mai repede disputa de partea lor. În acest context, la prima pauză, Dinamo conducea cu 4-0, iar la jumătatea disputei, cu 8-2.

Şi după pauza mare, formaţia dinamovistă a început bine jocul, câştigând sfertul III cu 5-1. Doar în ultimele opt minute de joc, orădenii au mai revenit, reuşind să reducă din handicap, după ce au înscris patru goluri şi primit doar două. Astfel, bucureştenii şi-au adjudecat partida cu scorul de 15-5 şi cu raportul de 2-0 la întâlnirile directe s-a calificat în semifinalele Superligii Naţionale.

În penultimul act al competiţiei, Dinamo va întâlni cealaltă echipă orădeană, CSM Digi, campioana en-titre, echipă care a fost calificată direct în semifinale.

Dinamo - Crisul Oradea 15-5 (4-0, 4-2, 5-1, 2-4)

Dinamo: Dragoş Stoenescu, Traian Orzoiu, Adrian Enescu, Andrei Prioteasa, Andrei Iosep 3, Ion Vrânceanu 3, Alexandru Matei 5, Szilard Demeter 3, Petru Ianc 1, George Georgescu, Lăzărescu, Marius Ţic, Alexandru Simion . Antrenor: Robert Fierăşteanu

Crişul Lancetti Oradea: Mircea Furtoş, Andrei Pânzariu, B. Remeş, Remus Barbu, Istvan Szabo 3, A. Alexandrescu, Kovats 1, Alexandru Sfârle 1, V. Sârcă 1, Bogdan Paleacu 2, Claudiu Alb, Cristopher Oros, Doru Maior. Antrenor: Eugen Băjenaru.