Echipele bihorene de fotbal din Liga a III-a, CS Oșorhei și CSC Sânmartin au înregistrat rezultate contradictorii în etapa din acest weekend, cea cu numărul 23. Astfel, dacă CS Oșorhei s-a impus pe teren propriu, vineri, cu scorul de 2-1, în fața celor de la Gloria Progresul Bistrița, CSC Sânmartin a cedat cu 0-3 confruntarea de sâmbătă, de la Baia Mare, de pe terenul liderului, FC Municipal din localitate.

Formația CS Oşorhei a reuşit să lege a treia victorie consecutivă, în urma succesului repurtat în faţa Gloriei Bistriţa, scor 2-1, într-un meci disputat la Alparea. Golurile victoriei gazdelor au fost reuşite de Ovidiu Popa (din penalty) şi Răzvan Giura, însă omul meciului a fost portarul bihorenilor, Cosmin Hava.

Partida de la Alparea a debutat furibund, cu o transversală a  Gloriei, la şutul lui Florin Alexandru, urmată de o uriaşă ocazie a lui Pintea, care a trimis cu capul, din patru metri, pe lângă poarta oaspeţilor. Experimentatul Nalaţi şi-a salvat apoi echipa de la gol cu o intervenţie cu capul în doi metri. Primul sfert de oră s-a încheiat cu reluarea lui Hosu din careul mic, fază la care Budăcan a intervenit cu mâna provocând un penalty indiscutabil. Ovidiu Popa a transformat excelent lovitura de pedeapsă. Oaspeţii au ripostat imediat prin şutul de la distanţă a lui Budăcan, respins de Hava. În minutul 29, Tegle a scăpat singur cu Hava, care a respins, însă mingea a ajuns la Sighiartău care, din şase metri, central, a marcat printre doi fundaşi bihoreni, restabilind egalitatea.

Prima parte s-a încheiat cu două intervenţii excelente ale lui Hava la şuturile de la distanţă expediate de Nalaţi, respectiv Sighiartău.

Gazdele puteau marca la nouă minute după reluare când Trip a încercat să-l dribleze şi pe portarul Răzvan Pop, care i-a furat mingea, după care Hava a intervenit salutar atât la şutul din opt metri expediat de Florin Alexandru, cât şi la lovitura liberă executată de Nalaţi, când a scos fantastic de sub transversală.

Gloria a dominat teritorial apoi, însă gazdele au dat lovitura decisivă în minutul 85, când Giura a insistat la o minge aeriană, Pop a pierdut duelul după care atacantul bihorean a trimis mingea în poartă din unghi închis. Oaspeţii s-au aruncat cu toate liniile spre poarta bravului Hava, însă reduta gazdelor a rezistat chiar dacă Sighiartău a dat ceva emoţii la o reluare cu capul în prelungirile partidei.

CS Oşorhei – Gloria Progresul Bistriţa 2-1(1-1)

Au marcat: Ov.Popa 16 pen, Răzvan Giura 85 / Sighiartău 29

CS Oşorhei: Hava – Turcan, Pintea,Pop Şerban, Selejan – Hosu (90 Mălaiu), Magda, Trip (86 Sorin Ban), Costea (60 Giura), Sergiu Ban – Ov. Popa. Antrenori: Rudy Kovacs şi Nicolae Petre.

Gloria: Răzvan Pop – Budăcan, Fizeşan, Jarda, Dobrea – Fl. Alexandru, Nalaţi, Tegle, Rogozan (80 Tigorean) – Brumă, Sighiartău. Antrenori: Valer Săsărman şi Dorel Zegrean.

Arbitri: Daniel Neagoe – Alin Botaş, Patricia Sămsudean (toți din Timişoara)

Observator de joc: Iosif Cavai (Cluj)

Observator de arbitri: Emil Arşa (Arad)

Cealaltă formație bihoreană din Liga a III-a, CSC Sânmartin, s-a deplasat până la urmă sâmbătă la Baia Mare, deși, din cauza problemelor financiare a dat semn că nu se va prezenta la jocul de pe terenul liderului clasamentului. În cele din urmă, rezultatul înregistrat a fost ca și cel de neprezentare, 0-3, după ce la pauză gazdele conduceau cu 2-0.

Maramureșenii au deschis scorul în minutul 20, când a marcat V. Pop, iar în minutul 34 și-au majorat avantajul, după ce a înscris M. Deac. Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic, astfel că jucătorii de la FC Municipal a intrat cu un avantaj de două goluri la vestiare.

În partea a doua tabela de marcaj a stadionului din Baia Mare nu a mai suferit vreo modificare până chiar în final, în minutul 90, când gazdele au înscris pentru 3-0 prin V. Ganea și au stabilit scorul final.

Prin această victorie, băimărenii s-au distanțat în fruntea clasamentului, profitând și de eșecul celor de la CSM Sighet, care au pierdut cu 0-1 la Iernut. De partea cealaltă, CSC Sânmartin rămâne pe locul VII, cu 30 de puncte.