CS Oşorhei a pierdut marele derby al seriei V din Liga a III-a, cedând în faţa liderului, FC Hunedoara, în deplasare, cu 1-2.

După un debut de joc echilibrat, Pepenar a finalizat o acţiune spectaculoasă a gazdelor şi a deschis scorul. A fost o centrare pe jos în faţa porţii bihorene, Suciu a lăsat mingea să treacă, iar Pepenar a marcat din cădere de pe linia careului mic. Faza s-a repetat aproape la indigo peste câteva minute dar de această dată Pepenar a trimis în bara laterală, dar şi Sălăjan era pe minge.

În penultimul minut al primei reprize bihorenii au trimis o minge în careul mic al gazdelor, acestea au respins, Galea a recuperat pe linia de corner, a pasat în spate pentru Magda care chiar de la 16 metri a trimis pe colţul scurt, lângă bară, în dreapta lui Dragotă, restabilind egalitatea.

După pauză Hunedoara a dominat dar CS Oşorhei s-a jucat cu ocaziile pe contraatac, când putea da lovitura profitând şi de nesiguranţa lui Dragotă.

La un astfel de contraatac bihorenii au pierdut mingea prea uşor, în preajma careului advers, a urmat un lung de linie al gazdelor, un contraatac pe partea stângă, mingea a fost centrată chiar de pe linia de fund de Ionuţ Radu, Sălăjan a ieşit pe centrare dar a deviat doar mingea, uşor, pentru Raul Lintaru care, venit din spate, a trimis în poarta goală, mingea lovind în prealabil transversala.

CS Oşorhei a făcut, astfel, cadou victoria hunedorenilor după un joc echilibrat, care merita o remiză.

FC Hunedoara - CS Oşorhei 2-1

Au marcat: Pepenar 19, Lintaru 78 / Magda 44

FC Hunedoara: Dragotă - Dosan, Ambruş, Cuciula, Roiu - Vajda, Găceanu (92 Vişan), Robert Cristian, Fagarasanu (58 Lintaru) - Pepenar (81 Zdrancu), Suciu (58 I. Radu). Antrenor: Marius Opric

CS Oşorhei: Sălăjan - Fitero, Pintea, Nistor, Tăut - Magda (85 Pereţ), Şerban Pop - Lukacs, Briciu (35 Ban), Galea (83 Olariu) - Lupaşcu. Antrenor: Cosmin Bodea

Rezultatele în celelalte partide ale etapei a VII-a din Seria a V-a a Ligii a III-a:

Seso - Jiul Petroşani 2-0