Fotbaliştii bihoreni ai echipei CS Oşorhei au obţinut vineri cea de-a treia victorie pe teren propriu, după ce în cadrul etapei a XIII-a, a doua a returului, s-au impus la Oradea, pe Stadionul Municipal Iuliu Bodola, cu scorul de 2-0, în faţa clujenilor de la Unirea Dej.

După înfrângerea de la Cugir, din prima etapă a returului, elevii antrenorului Rudy Kovacs au abordat partida dornici de a tranşa cât mai repede jocul de partea lor, lucru pe care l-au reuşit, după ce chiar în debut, în minutul 3, au izbutit să deschidă scorul, prin Andor.

Nu au trecut decât şapte minute şi în minutul 10 Horvath a înscris din nou pentru CS Oşorhei, urcând scorul la 2-0.

Cum până la final nu s-a mai întâmplat nimic, echipa din Oşorhei a reuşit să-şi adjudece toate cele trei puncte puse în joc, să obţină a şasea victorie din campionat şi să egaleze în clasament formaţia din Cugir, care însă evoluează sâmbătă, la Ineu.

Runda a XIII-a a programat şi derby-ul dintre Şoimii Pâncota şi Naţional Sebiş, meci care s-a încheiat la egalitate, cu scorul de 1-1.

Într-o altă partidă, Sănătatea Cluj a dispus clar de FC Zalău, cu 4-1.

Rezultatele şi marcatorii etapei a XIII-a Seria a V-a din Liga a III-a la fotbal

CS Oşorhei - Unirea Dej 2-0