Etapa a X-a a campionatului Ligii a III-a, Seria a V-a a programat-o pe formaţia bihoreană CS Oşorhei să evolueze vineri în deplasare.

Elevii antrenorului Rudy Kovacs au făcut deplasarea la Baia Mare, pentru jocul cu formaţia locală FC Municipal.

Partida a opus două formaţii de mijlocul clasamentului, meciul anunţându-se a fi echilibrat, cum, de altfel avea să se şi întâmple.

În cele din urmă, la capătul celor 90 de minute de joc, CS Oşorhei a remizat cu scor alb 0-0 cu echipa locală FCM. Conform tradiţiei însă, instaurată în această ediţie de campionat, bihorenii au încasat un cartonaş roşu, Magda fiind eliminat în minutul 65 pentru cumul de cartonaşe galbene.

Echipa gazdă, cu Dorin Toma şi Cristian Bogdan pe banca tehnică, şi-a creat ocazii de a înscrie doar în prima repriză. Acestea au fost, însă, irosite una după alta pentru ca în partea secundă maramureşenii să intre extrem de rar în careul oaspeţilor, fără să pericliteze, în nici un moment poarta bihorenilor.

Vecine de clasament (FCM pe locul 6 iar CS Oşorhei pe 5) cele două echipe au fost preocupate de joc. În primele 45 de minute băimărenii au avut câteva bune oportunităţi de a marca prin Balmoş de două ori, Pop, Hodor, Deac şi Vanca, în vreme ce echipa din Oşorhei a avut cea mai mare ocazie în prima parte când o combinaţie Poiană - Andor - Achim, l-a pus pe ultimul în situaţie de singur cu portarul dar atacantul echipei din Oşorhei a trimis pe lângă poartă.

Cu toate că jocul a fost primordial pentru ambele echipe, arbitrii nu au scăpat prilejul de a-şi intra din nou în rol. Magda a văzut foarte uşor al doilea cartonaş galben fiind eliminat, fapt ce se înscrie deja într-un cadru tradiţional, rare fiind partidele în care gruparea bihoreană să scape fără cartonaş roşu chiar dacă este o echipă care-şi vede de joc. Şi cum coincidenţa este mama suspiciunii, este de adăugat faptul că Todea a văzut un cartonaş galben şi nu va juca în ultima etapă din tur. "Suntem vânaţi", au ripostat jucătorii bihoreni la finalul partidei din Dealul Florilor.

Chiar şi în zece oaspeţii au avut cea mai mare şansă de gol a reprizei secunde, în minutul 75, când Andor, singur în careul de 16 metri, a şutat violent peste poartă.

CS Oşorhei încheie turul campionatului vineri, 1 noiembrie, pe teren propriu în compania echipei Unirea Jucu.

FCM Baia Mare - CS Oşorhei 0-0

FC Municipal Baia Mare: Danciu - Pojar, Hodor, Urs, Duruş - Balmoş, Vanca (82 Lupaşcu), Giurgiu (75 Răduneaţă), Deac - Moldovan (62 Ardeleanu), Pop. Antrenor: Dorin Toma
CS Oşorhei: Ghilea - Bogman, Pintea, Magda, Morar - Arsene (60 Ardelean), Poiană (79 Teşan), Todea, Contor (85 Ban), Andor - P. Achim. Antrenor: Rudy Kovacs