Formaţia bihoreană de fotbal CS Oşorhei a disputat vineri partida de la Petroşani cu fosta echipă de primă ligă, Jiul, în ultima etapă a turului din Liga a III-a.

CS Oşorhei a abordat partida de pe locul secund al ierarhiei din Seria a V-a în timp ce Jiul avea înaintea jocului doar 11 puncte.

Bihorenii au călcat tradiţia în picioare şi s-au impus cu scorul de 2-1 deşi au fost conduşi cu 1-0.

Gazdele au deschis scorul în minutul 20 la o respingere a bihorenilor la o fază fixă, mingea a ajuns la Moldovan care a marcat cu un şut de la marginea careului.

La pauză Cosmin Bodea a efectuat trei modificări, trecându-l pe Şerban Pop în centrul defensivei, Pereţ în centrul liniei mediene şi Moise în bandă.

La prima acţiune a părţii secunde, Pereţ a întors o minge în interiorul careului pentru Moise care, la prima atingere de balon, a şutat sub bară, pe colţul scurt, restabilind egalitatea.

Cu un sfert de oră înainte de final Todea a scăpat singur spre poartă, în lateral, a fost acroşat în careul Jiului de un fundaş al gazdelor şi s-a dictat penalty, pe care tot căpitanul Todea l-a executat aducând o nouă victorie echipei din Oşorhei.

Echipa bihoreană şi-a consolidat, astfel, poziţia secundă în clasament.

De remacat şi faptul că CS Oşorhei a jucat finalul partidei în zece oameni, după ce Cura a văzut al doilea cartonaş galben în minutul 85, fiind eliminat.

Echipa utilizată de CS Oşorhei în acest meci: Sălăjan - Fitero, Pintea, Tăut (46 Pereţ), Cura - Magda, Şerban Pop - Galea (46 Miose), Todea, Ban (46 Briciu) - Lupaşcu (90 Nistor). Antrenor: Cosmin Bodea.

Derby-ul ultimei etape din tur, desfăşurat la Dej, între Unirea şi Şoimii Pâncota, s-a încheiat nedecis, cu scorul de 2-2, în timp ce la Zalău, liderul la zi al ierarhiei, FC Hunedoara terminat, de asemenea, la egalitate, dar cu scorul de 1-1, cu localnicii de la FC.