Echipa bihoreană de fotbal CS Oşorhei şi-a luat la revedere de la primul sezon în Liga a III-a exact acolo unde a început urcuşul, la Zalău, unde în iunie 2012 câştiga barajul de promovare. Gruparea antrenată de Cosmin Bodea a învins vineri cu 3-2 pe FC Zalău în ultimul meci din acest campionat şi a încheiat pe un nesperat loc III.

"Este o poziţie excelentă pentru primul sezon al echipei în eşalonul al treilea. Vom analiza parcursul echipei cu finanţatorii şi vom vedea obiectivul pentru viitorul sezon. Personal mi-aş dori mai mult decât locul trei, cred că este posibil", a declarat preşedintele celor de la CS Oşorhei, Alex Krenek.

Bihorenii au fost conduşi în debutul jocului de la Zalău după golul marcat de golgheterul gazdelor, Cosmin Sabou. În minutul 6, acesta a şutat de la 20 de metri şi l-a păcălit pe Hava, care era mascat de fundaşii săi.

Până la pauză "galben-negrii" au egalat prin Andor, în minutul 32, pe fondul jocului foarte bun al bihorenilor. "Stângaciul" a scăpat pe banda stângă, după o diagonală a lui Lupuţ, a pătruns în unghi de 45 de grade şi a şutat la firul ierbii, la colţul lung: bară - gol. Imediat după pauză Andor a reuşit dubla, după o pasă filtrantă a lui Todea care l-a adus în poziţie de finalizare. Andor şi-a prelungit uşor mingea după care a trimis pentru: 1-2.

Cireaşa de pe tort a fost pusă de Dobrescu, care a scăpat singur de la 30 de metri, portarul gazdelor nu a ieşit în întâmpinare, a aşteptat, iar atacantul intrat în locul lui Lupaşcu a marcat cu un şut în dreapta numărului 1 de la gazde.

FC Zalău, echipa cu cel mai bun atac din serie, a închis tabela în prelungiri, când o centrare de pe stânga, peste toată apărarea oaspeţilor, l-a găsit pe al doilea marcator al echipei sălăjene, mijlocaşul Mihai Bode singur, iar acesta a marcat din şase metri: FC Zalău - CS Oşorhei 2-3.

CS Oşorhei a evoluat în formula: Hava - Morar, Pintea, Pop, Arsene (51 Fitero) - Lupuţ, Andor (81 Ban), Ember, Todea (76 Magda), Blănaru - Lupaşcu (70 Dorbescu). Antrenor: Cosmin Bodea.

În ultima etapă din campionat, CS Oşorhei va avea liber, astfel că bihorenii şi-au încheiat misiunea din acest sezon.

Până joi jucătorii de la CS Oşorhei se vor afla în continuare la antrenamente sub comanda lui Cosmin Bodea, iar după aceea, vor intra în vacanţă. "Cel mai probabil vor primi pauză până la finalul lunii iunie. Voi comunica programul în zilele ce urmează. Din punctul meu de vedere a fost un campionat bun pentru CS Oşorhei, am încheiat pe locul trei iar jocul a mers în special în ultima parte a sezonului, când am făcut partide foarte bune şi pentru că ne-am închegat ca echipă iar omogenitatea a dat roade", a conchis Bodea, care este însă convins că echipa sa poate mai mult de atât.