Desfășurat vineri, pe terenul echipei din Sânmartin, la Stadionul Luceafărul, derby-ul județului Bihor la fotbal pentru echipele din Liga a III-a, CSC Sânmartin și CS Oșorhei, s-a încheiat cu victoria la limită a gazdelor, care au întrerupt astfel seria rezultatelor negative din ultimele runde, după ce s-au impus cu scorul de 2-1.

Formația pregătită de antrenorul Florin Fărcaș a început mai bine jocul, având primele ocazii, solicitând chiar și un penalti, după un duel în careu dintre Turcan și Jurca, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Apoi, oaspeții au replicat, astfel că jocul s-a echilibrat, numai că tot formația din Sânmartin a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, prin Popescu, în minutul 33.

Și în repriza a doua, tot gazdele au început mai bine, iar Zadori a șutat periculos în minutul 52, numai că portarul Hava s-a remarcat din nou.

Cei care au marcat primii au fost însă jucătorii din Oșorhei, în minutul 54, prin Mălaiu, care a înscris cu un șut puternic de la 30 de metri.

Tehnicianul echipei gazdă, Florin Fărcaș, a făcut o modificare inspirată, după ce l-a introdus pe teren în minutul 56 pe Grosu, care a adus un plus echipei sale, iar în minutul 62, el a executat senzațional o lovitură liberă de la 20 de metr. După ce a lovit bara, mingea a intrat în poartă și s-a restabilit egalitatea.

Nu au trecut decât cinci minute și CSC Sânmartin a trecut în avantaj pe tabela de marcaj, după un șut sub transversală a lui Novak.

După marcarea acestui gol, jocul a devenit tot mai spectaculos, cu destule ocazii de ambele părți, dar nu s-a mai marcat, astfel că meciul s-a încheiat cu victoria echipei locale, care s-a impus cu 2-1 și care a întrerupt, astfel, și seria rezultatelor bune obținute în ultimele runde de CS Oșorhei.

CSC Sânmartin – CS Oșorhei 2-1 (0-0)

Au marcat: Grosu (min. 62), Novak (min. 67) / Mălaiu (min. 54)

CSC Sânmartin: Verdeș – Matei, Mintaș, Chira, Arsene – Ov. Ghilea (min. 56 Grosu), Novak – G. Bogdan (min. 89 Cervinschi), Zadori (min. 67 Pantea), Cr. Jurca (min. 85 Cr. Copil) – Gh. Popescu. Antrenor: Florin Farcaș.

CS Oșorhei: Hava – Turcan (min. 90 Lascu), Pintea, Ș. Pop, Selejan – Magda, Mălaiu – D. Costea (min. 65 Moise), Ov. Popa (min. 15 R. Giura), Sg. Ban (min. 73 S. Ban) – Hosu. Antrenor: Rudy Kovacs.

Au arbitrat: Vasile Ionuţ Nicoraş (Arad) – Alin Marius Lazăr şi Andrei Mircea Roşca (ambii din Bistriţa).

Dintre celelalte partide ale acestei runde se remarcă în mod special victoria cu scorul de 2-0 a liderului FC Municipal Baia Mare, la Sighet. Prin această victorie băimărenii au făcut un pas uriaș spre promovare. Într-un alt joc în care s-au impus oaspeții, la Bistrița, Gloria Progresul a cedat cu 2-3 în fața Metalurgistului Cugir. Scorul etapei s-a consemnat la Jucu, unde Unirea din localitate s-a impus cu 7-1 în fața formației Arieșul Turda.