La bazinul "Delfinul" din Arad, se desfăşoară în partea a doua a acestei săptămâni jocurile din cadrul celui de-al 4-lea turneu al Superligii Naţionale la polo pe apă. Turneul a debutat miercuri şi se va încheia duminică.

În primele trei etape, desfăşurate până în prezent, CSM Digi, campioana en-titre, şi Crişul, revelaţia actualei ediţii de campionat, s-au descurcat rezonabil. Poloiştii de la CSM Digi s-au impus în toate cele trei confruntări, în timp ce tinerii jucători ai Crişului au înregistrat o victorie şi două înfrângeri.

În cadrul primei etape, Kadar şi compania au spulberat Rapidul, administrându-i un sec 29-2, în timp ce jucătorii de la Crişul au fost învinşi de Dinamo cu 14-2.

Etapa a II-a a adus însă victorii atât pentru CSM, cât şi pentru CS Crişul. Campionii şi-au luat din nou în serios rolul şi au "desfiinţat" Sportul Studenţesc, după un 32-7, în timp ce mai tinerii lor colegi, cei de la Crişul, au învins Poli Cluj, cu scorul de 10-7.

În fine, în runda a III-a, echipele orădene au avut de a face cu adversari ceva mai dificili. CSM a întâlnit Steaua, iar CS Crişul, gazdele de la AMEFA Arad. Dar, şi după această rundă, CSM Digi rămâne neînvinsă în campionat, în pofida derby-ul cu Steaua, pe care l-a câştigat la un singur gol cu 8-7.

Practic meciul a fost decis de prima repriză adjudecată de orădeni cu 3-0, însă pe parcurs steliştii au reuşit să revină în joc. Următoarele două reprize le-au aparţinut cu un scor identic 3-2. Ultimele 8 minute ale întâlnirii de la Arad au fost echilibrate, cu câte un singur gol înscris de fiecare parte, dar şi un 5 metri ratat de stelistul Cristescu.

La rândul său, CS Crişul, chiar dacă a început foarte bine disputa cu arădenii, câştigând primul sfert, cu 3-1, treptat, treptat s-a stins, văzându-se învinsă la final, cu 12-9.

De asemenea, formaţia gazdă AMEFA, a debutat cu dreptul în acest turneu câştigând partida cu CS Poli Cluj cu 12-9, în timp ce Steaua a obţinut o victorie clară în faţa Sportului Studenţesc.