Poloiştii de la CSM Digi Oradea au câştigat clar, joi seară, primul joc de pe teren propriu, cu Sportul Studenţesc Corona, contând pentru etapa a III-a a Superligii Naţionale.

Meciul, desfăşurat la Bazinul Olimpic Ioan Alexandrescu, s-a încheiat cu victoria elevilor antrenorului Kadar Kalman, cu scorul de 14-6, după ce orădenii au început şi au încheiat foarte bine partida. Astfel, după primul sfert, CSM Digi conducea deja cu 4-0, prin golurile marcate de A. Creţu, V. Cupic, R. Georgescu şi D. Markovic.

În sfertul al doilea, antrenorul oaspeţilor a schimbat tactica însă, fapt care i-a surprins pe orădeni. Astfel, în aceste opt minute, orădenii au marcat de trei ori, dar au şi primit patru goluri, intrând în pauza mare cu un avantaj de trei goluri, scor 7-4.

În jumătatea a doua, campionii au trecut din nou la timonă, Markovic, de două ori, şi Tiberiu Negrean marcând trei goluri importante în sfertul II pentru CSM, fapt care a dus în avantaj de patru goluri, scor 10-6, echipa bihoreană înaintea ultimelor opt minute.

Ultimul sfert a fost precum primul, orădenii s-au dezlănţuit, au înscris de patru ori, fără să primească vreun gol şi astfel au câştigat detaşat, cu 14-6, acest prim joc din derby-ul etapei a III-a a Superligii Naţionale.

"La începutul meciului, am zis că diferenţa dintre noi şi Sportul ar trebui să trebui să fie de 5-6 goluri, acest lucru s-a şi adeverit până la sfârşit, dar eu am avut emoţii în repriza a doua, când Sportul a reuşit să se apropie la un gol, scor 4-3, după 4-0 pe care l-am avut. A schimbat un pic tactica antrenorul de la Sportul şi până ne-am dat seama ce trebuie să facem a fost târziu, am luat două goluri şi apoi încă unul norocos. După aceea am revenit însă şi am reuşit să câştigăm. Sportul Studenţesc este în continuare o forţă în polo-ul românesc şi trebuie să fim atenţi în continuare la această echipa. Cred că nu tot timpul va fi aşa uşor cum a fost astăzi, dar trebuie ca băieţii să joace bine şi să învăţăm din fiecare meci", a declarat după joc antrenorul echipei CSM Digi, Kadar Kalman.

"A fost un meci destul de dificil. Am început foarte bine meciul, cu 4-0, însă am avut un mic derapaj în a doua repriză, când s-au apropiat la 4-3. În rest, am dominat jocul autoritar, rezultatul se şi vede. Sunt bucuros că am început cu dreptul primul derby din acest sezon şi sper s-o continuăm tot aşa", a declarat şi căpitanul echipei orădene, Gheorghe Dunca.

CSM Digi Oradea - Sportul Studenţesc Corona 14-6(4-0,3-4,3-2,4-0)

CSM Digi: Gojko Pijetlovic şi Dorin Creţu - Szabo Roland 1 gol, Tiberiu Negrean 2, Dusan Markovic 3, Mihnea Chioveanu, Alex Popoviciu 1, Ramiro Georgescu 1, Vojislav Cupic 2, Andrei Creţu 1, Gheorghe Dunca 1, Mihnea Gheorghe 2 şi Bogdan Remeş. Antrenori: Kadar Kalman şi Ciprian Câmpianu

Sportul Studenţesc Corona: Milos Malinkovic şi Răzvan Moraru - Bogdan Cîmpianu, Vlad Georgescu 1 gol (din 5 m), Delas Zdravko, Codrin Cotrău, Adrian Stan 1, Dragoş Pandelea, Cătălin Stan 1, Nicolae Oanţă, Martin Kolarik, Radu Gospodinov 2 şi Robert Gergelyfi 1 gol. Antrenori: Aurelian Georgescu şi Eduard Andrei

Arbitri: Mihnea Alexandrescu (Cluj Napoca) şi Attila Brosovszki (Arad). Delegat FRP: Radu Nechita (Cluj Napoca)

Jocul al doilea dintre CSM Digi Oradea şi Sportul Studenţesc Corona este programat vineri, de la ora 17, la Bazinul Olimpic Ioan Alexandrescu. Intrarea spectatorilor este liberă.