Echipa de baschet CSM Oradea i-a învins uşor, sâmbătă seara, în Arena Antonio Alexe, pe oaspeţii de la Concordia Chiajna, cu scorul final de 103-69. Orădenii au condus lejer toate cele patru sferturi, chiar dacă antrenorul Cristian Achim a rotit pe teren aproape tot lotul de jucători.

Cel mai bun marcator al echipei CSM Oradea în acest meci a fost sârbul Zarko Comagic, cu un total de 17 puncte. Cel mai aplaudat şi mai încurajat jucător de sâmbătă seara a fost, însă, mezinul echipei orădene Andrei Ciordaş, care a fost introdus pe la jumătatea sfertului al treilea şi a impresionat publicul. Orădeanul în vârstă de doar 18 ani a reuşit să înscrie 11 puncte, inclusiv din aruncări din afara semicercului.

Şi în această partidă s-a remarcat orădeanul Titus Nicoară, care a fost cel mai bun la capitolul eficienţă.

Următorul meci al CSM Oradea va fi unul mult mai dificil, împotriva turcilor de la Royal Hali Gaziantep, în cadrul grupelor EuroChallenge. Partida va avea loc pe 17 decembrie, la Arena Antonio Alexe.