CSM Oradea şi ELBA Timişoara au oferit un meci echilibrat încă din debut. Şansa a surâs bănăţenilor care au încheiat primul sfert cu trei puncte avantaj: 16-19. Orădenii aveau să-şi revină în sfertul secund, când au jucat excelent, 22-6 în acel sfert: 38-25 la pauză. O diferenţă pe care timişorenii aveau să o recupereze încet, dar sigur.

Cu trei minute şi jumătate înainte de final orădenii şi-au pierdut vedeta, pe Andjelko Mandici, care a acumulat cinci greşeli personale. Finalul a fost dramatic. În ultimul minut s-a intrat cu avantaj pentru Oradea: 64-61.

Cu 40 de secunde înainte de final Pesici a marcat de trei puncte şi a egalat: 64-64, dar cu 15 de secunde înainte de final Vasile Ştefan a reuşit două puncte care l-au făcut pe antrenorul bănăţenilor, Dragan Petricevici, să ceară time-out.

Martinovici l-a faultat pe Velickovici, însă acesta a transformat ambele libere. Cu zece secunde înainte de final, scorul era: 66-66, astfel că a fost rândul lui Cristian Achim să ceară time-out, un ultim atac gândit de Achim pentru o aruncare decisivă a lui Mitchell.

Americanul a reuşit să înscrie trei puncte în ultima secundă de joc, aducând victoria echipei sale.

CSM Oradea - ELBA Timişoara 69-66

Scorul de sferturi: 16-19, 22-6, 16-25, 15-16

CSM Oradea: Martinovici 2, Marici 10, Ştefan 2, Mandici 19, Lazar 8, Mitchell 25, Gnjato 3, Paşca. Antrenor: Cristian Achim

ELBA Timişoara: Dzambici 8, Tudosa, Petrişor, Velickovici 21, Pesici 19, Markovici 8, Păltinişanu 8, Grubisici 2, Czmor, Talabă. Antrenor: Dragan Petricevici.

Divizia A. Baschet masculin. Etapa 30 (ultima)

Gladiator Cluj - Steaua Bucureşti 68-78
CSM Bucureşti - CSU Braşov 87-70
CSU Ploieşti - Energia Rovinari 101-67
U Mobitelco Cluj - SCM U Craiova 84-65