După U Cluj, lider al Diviziei A, a venit rândul campioanei CSU Asesoft Ploieşti să cedeze în infernul de la Oradea, în faţa echipei locale, CSM, care a reuşit o prestaţie de excepţie.

Încă din debut orădenii, montaţi perfect de Cristian Achim, au preluat iniţiativa pe tabela de marcaj. A fost posibil şi datorită unei apărări arţăgoase şi mereu atente la orice detaliu scăpat din vedere de campionii din Ploieşti.

Finalul primului sfert a găsit echipa orădeană în avantaj pe tabelă: 21-18. Nici în sfertul secund prahovenii n-au dat semne de revenire, asta şi datorită faptului că CSM Oradea n-a schimbat deloc ritmul, iar la pauza mare Oradea avea un avantaj de şapte puncte: 40-33.

Pauza avea să-i mai trezească la realitate pe cei de la CSU şi aceştia au reuşit nu numai să se apropie pe tabelă la două puncte, 60-58, la finalul sfertului trei, ci să şi egaleze: 60-60 în primele secvenţe ale ultimului sfert.

Din acest moment, mâna de trei puncte a vedetelor Oradiei a făcut diferenţa. Mandici, cu o astfel de realizare în ultima secundă de atac, şi Lajos Sijarto (care a câştigat duelul cu fratele său, Levi Sijarto, de la Asesoft) au readus Oradea la timonă.

Ploieştenii au început să se precipite cu fiecare secundă ce trecea. Cepulis a mai dres situaţia şi a mai dat de doi bani speranţă oaspeţilor, însă orădenii au retrăit finalul partidei cu U Mobitelco Cluj. Au negociat perfect ultimele minute şi s-au impus mai clar decât o arată scorul: 92-84.

Orădenii îşi continuă drumul spre play-off şi sunt în grafic după ultimele cinci partide în care au obţinut tot atâtea victorii.