CSM Oradea a mai înregistrat o înfrângere. Sâmbătă, la Mediaş, a fost învinsă de puternica echipă Gaz Metan, care evoluează şi în cupele europene, cu scorul final de 71-64.

Partida, însă, a fost pe mai tot parcursul ei una echilibrată, pe sferturi înregistrându-se: 16-15, 14-12, 17-17, 11-14. Chiar dacă au comis şi multe greşeli, baschetbaliştii orădeni s-au distanţat, spre finalul partidei, la şase puncte faţă de adversar prin două coşuri de trei puncte marcate de Lupusavei şi Pesic, însă, nu au reuşit să-şi păstreze avantajul.

Aşadar, la finalul meciului scorul a fost egal, 58-58, şi s-a intrat în prelungiri. Numai că, Oradea şi-a ratat atacurile, iar gazdele au profitat, meciul încheindu-se 71-64. CSM Oradea rămâne, totuşi, pe prima poziţie a clasamentului cu 40 de puncte.

În etapa următoare, baschetbaliştii orădeni vor evolua acasă împotriva echipei BC Timba Timişoara, care ocupă locul al 13-lea în clasament. Meciul este programat joi, de la ora 18 la Arena Antonio Alexe.