Primele două casate din Seria D a Diviziei A de handbal masculin, CSM Oradea şi Potaisa Turda s-au întâlnit vineri la Arena Antonio Alexe.

După un început şovăielnic, orădenii s-au instalat la conducere şi au avut la pauză cinci goluri avantaj pe tabela de marcaj: 20-15. Repriza secundă a arătat o echipă turdeană gata să se bată pentru orice minge, iar oaspeţii s-au apropiat la un singur gol.

În final lucrurile au revenit la normal şi CSM Oradea s-a impus cu 36-30. După acest rezultat, CSM Oradea este virtual câştigătoare a seriei, cu şase etape înainte de final, pentru că are 11 puncte în avans, şi va juca la barajul de promovare în Liga Naţională.

CSM Oradea - Potaisa Turda 36-30 (20-15)

CSM Oradea: Leu, Gale - Feier 2, Tudor 1, Roaua, Sava 1, Lela, Taşcă, Mateaş 9, Iştoc 2, Oşvat 3, Maxim 2, Ferenţ 12, Simeria 4. Antrenor: Sebastian Tudor.

Potaisa Turda: Medrea, Iuraşog - Lucuţa, Laszlo 3, Lişiţă 9, Ţone 7, Florea 2, Cotiugă, Irimiaş 1, Alisie 2, Sâsâiac, Dinescu 2, Fazekas 4. Antrenor: Horaţiu Gal.

Arbitri: Gheorghe Cândea (Mediaş) - Călin Lascu (Arad)