Startul partidei disputate la Schoneberger Schwimmhalle a fost echilibrat, însă după primele două reprize gazdele au reuşit să se desprindă la două goluri: 3-1. În repriza a treia orădenii au jucat fantastic pe faza de atac, reuşind să marcheze de şase ori, dar să şi încaseze patru goluri.

Înaintea ultimului sfert al partidei scorul era egal: 7-7. Din păcate ultimele opt minute de joc au dus la diferenţa de trei goluri (10-7) pe care CSM Oradea se vede nevoită să o recupereze la Oradea în returul programat pe 3 februarie, pentru a se califica în semifinalele Cupei LEN.

Vedeta partidei a fost jucătorul nemţilor, Moritz Oeler, autor a patru goluri, însă nici Tibi Negrean nu a fost departe, prin cele trei goluri reuşite în poarta lui Tchigir.

Spandau - CSM Oradea 10-7 (2-1, 1-0, 4-6, 3-0)

Spandau 04 Berlin: Aleksandar Tchigir, Roger Kong - Erik Bukowski 1, Fabian Schroedter 1, Fabian Naroska, Tobias Preusz 1, Dennis Eidner, Marko Savici, Andreas Schlotterbeck 2, Moritz Oeler 4, Soren Mackeben 1, Marko Stamm. Antrenor: Nebojsa Novoselac

CSM Frigo Conty Oradea: Ferenc Barat, Dorin Creţu - Mircea Samuilă, Cosmin Baidoc 1, Nicuşor Diaconu 1, Bogdan Câmpianu, Alex Popoviciu, George Tarnoveţchi, Attila Kincses 1, Andrei Creţu, Attila Monostori 1, Kadar Kalman, Tiberiu Negrean 3. Antrenor: Cornel Gordan

Arbitri: Srdan Miskovici (Serbia), Vlastimil Kratochvil (Slovacia)

Delegat: Evgeny Sharonov (Rusia)