Desfiinţată de presa maghiară după eşecul cu Kosice, Ferencvaros Budapesta a câştigat la un gol (11-10) meciul decisiv pentru al doilea loc care asigura prezenţa în optimile de finală ale Cupei LEN la polo. Învinsa a fost campioana României, CSM Oradea, care a câştigat grupa pe care a găzduit-o, graţie golaverajului superior faţă de cele ale echieplor Ferencvaros Budapesta şi Hornets Kosice.

Cu sabia deasupra capului, magiarii conduceau la finele primului sfert cu 4-1, scor la care orădenii erau eliminaţi din competiţie. Nici până la pauza mare orădenii nu şi-au revenit, tabela indicând scorul de 5-8.

Abia în sfertul trei CSM Oradea a dat semne de reveire după reuşitele lui Negrean, cu o dublă şi Kincses. Orădenii aveau asigurată calificarea chiar şi la un eşec la două goluri diferenţă. În cele din urmă, sfertul patru s-a încheiat egal, iar Ferencvaros şi CSM Oradea s-au calificat în optimi, unde orădenii vor fi cap de serie întrucât au câştigat grupa I.