Echipa de baschet masculin CSM Oradea şi-a confirmat statutul de lider al clasamentului Ligii Naţionale şi s-a impus la o diferenţă concludentă, de 36 de puncte, în derby-ul etapei a XI-a, pe teren propriu, în faţa celor de la BC Mureş.

Echipa oaspete, care venea de pe locul III al clasamentului, nu a putut utiliza cea mai bună formulă de joc, lipsindu-i trei jucători de bază, Ciric, Ceskovic şi Balaban.

Partida a debutat în forţă pentru orădeni, care conduceau la un moment dat cu scorul de 10-2, dar până la finalul primului sfert situaţia s-a mai echilibrat, astfel că după 10 minute CSM avea 20-16.

Sfertul al doilea a fost devastator însă, gazdele marcând coş după coş, în timp ce mureşenii nu au reuşit să înscrie mai mult de 11 puncte. Cum elevii antrenorului Cristian Achim au înscris 25, la pauza mare echipa orădeană a intrat cu un avantaj de 18 puncte, scor 45-27.

Nici pauza nu a constituit un sfetnic prea bun pentru mureşeni, care şi în sfertul al treilea au fost depăşiţi net, baschetbaliştii bihoreni mărindu-şi încet diferenţa pe tabelă. Acest interval a fost adjudecat de CSM cu 16-11, iar cu 10 minute înainte de final orădenii conduceau cu 23 de puncte, scor 61-38.

Chiar dacă în ultimul sfert Achim şi-a mai odihnit titularii, introducând în teren jucătorii care au evoluat mai puţin, gen Paşca, Lazar, Hora sau Ciordaş, baschetbaliştii orădeni nu au redus din gradul de concentrare şi au izbutit chiar să-şi mai mărească diferenţa pe tabelă, mai tinerii jucători ai gazdelor având o comportare apreciată de publicul spectator. Astfel, la finalul jocului CSM s-a impus la o diferenţă mai mult decât concludentă într-un joc derby: 36 de puncte, scor 90-54.

Principalul marcator în acest meci a fost căpitanul Nemanja Maric, autor a 20 de puncte. El a fost secondat de Bogdan Şîbîrnă, cu 17. De la oaspeţi s-a remarcat în mod special Branko Cuic, autor a 15 puncte.

"Am făcut unul dintre cele mai bune meciuri, dar trebuie să recunoaştem, în condiţiile în care de la oaspeţi au lipsit doi jucători importanţi. Am mai câştigat un meci. Mă bucur foarte tare pentru victorie. Ne doream să câştigăm acest meci pentru faptul că s-a jucat în faţa propriilor suporteri şi pentru faptul că se întâlneau echipele de pe locurile I şi III. Sigur că jocul a fost influenţat de absenţele din echipe oaspete, dar am reuşit şi noi un joc bun. A fost o atmosferă fantastică, rar se vede aşa ceva şi pentru aceasta ţin să le mulţumesc suporterilor", a declarat tehnicianul CSM-ului, Cristian Achim.

De partea cealaltă, preşedintele mureşenilor, Cornel Lungu, a recunoscut superioritatea clară a adversarilor. "Meci dezechilibrat. Felicit Oradea pentru atitudinea pe care a aavut-o, felicit publicul pentru atmosferă", a spus Lungu.

De remarcat că echipa oaspete a fost susţinută de un grup de aproximativ 50 de suporteri, a căror prezenţă s-a făcut simţită în pofida unei săli pline şi gălăgioase.

Cu ocazia acestui meci, Galeria Leii Roşii, CSM Oradea şi publicul prezent la Aerna "Antonio Alexe" au participat la o acţiune de strângere de cadouri pentru copiii cu nevoi speciale, iar la final un grup de micuţi de la Centrul de Educaţie Incluzivă "Cristal" a oferit jucătorilor şi staff-ului tehnic al orădenilor felicitări, pentru cadourile pe care urmează să le primească.

Spectatorii care au participat la acest joc au putut oferi jucării sau haine pentru aceşti copii, completate cu alte daruri pe care jucătorii şi conducătorii echipei orădene le-au pregătit, pentru a le îmmâna în cursul zilei de joi.

CSM Oradea - BC Mureş Tg. Mureş 90 - 54 (20 - 16, 25 - 11, 16 - 11, 29 - 16)

Sala: Arena "Antonio Alexe"

Spectatori: 1500

Arbitri: Fabiana Niţu, Alin Faur, Vlad Potra

Comisar: Marian Oprea

Marcatori CSM Oradea: Nemanja Maric 20 puncte, Bogdan Tibirna 17, Silviu Lupusavei 15, Milos Pesic 10, Sasha Topchov 10, Daniel James Dillon 6, Wiliam Edward Franklin 4, Laszlo Lazar 4, Ivan Stefanovic 2 şi Horia Hora 2 puncte.

Principali marcatori BC Mureş: Branko Cuic 15 puncte şi Vaidotas Peciukas 14 puncte.

În celelalte jocuri importante de miercuri, U Mobitelco Cluj a fost învinsă pe teren propriu de CSM Bucureşti, viitorul adversari ai orădenilor, la 5 puncte, iar la Tg. Jiu, SCM Universitatea Craiova s-a impus la 11 puncte în faţa celor de la Rovinari.

În clasament, CSM Oradea s-a distanţat la două puncte faţă de ocupanta locului secund.