Partida dintre CSM U Oradea şi Sportul Studenţesc a reprezentat o simplă formalitate pentru echipa orădeană care reuşise să câştige prima manşă, la Bucureşti, cu 69-55, fapt care le-a adus practic pe elevele Adrianei Niculescu în postura de mari favorite.

Orădencele au trecut la fapte încă din primul minut al manşei retur, câştigând primul sfert la 10 puncte, iar la pauza mare aveau deja avantajul de 12, liniştitor.

Adriana Niculescu a utilizat în continuare jucătoarele folosite mai puţin în acest sezon, fapt ce explică echilibrul existent pe teren în ultimul sfert, dar şi aşa orădencele au învins la 16 puncte diferenţă: 87-71.

Acum, fetele de la CSM U Oradea aşteaptă tragerea la sorţi pentru a afla numele adversarei din sferturile de finală ale Cupei României.

CSM Universitatea Oradea - Sportul Studenţesc 87-71

Sala: Arena Antonio Alexa¸spectatori: 150

Scorul pe sferturi: 23-13, 16-14, 28-20, 20-24

CSM U Oradea: Ioan Gavra 9, Dana Tămăşdan, Alexandra Gherle 9, Loredana Ulica 9, Aisha Barkley 19, Edit Sabău, Carla Ţigan, Mihaela Adi 6, Anda Muscă 5, Moni Ardelean 15, Tiffany Brown 14, Oana Cutaş 1. Antrenori: Adriana Niculescu şi Ioana Croitoru.

Sportul Studenţesc: Alexandra Ionescu 7, Ana Cuatu 2, Taisia Lungu 16, Gabriela Vlad 1, Claudia Uşurelu 8, Iulia Olaru 4, Oana Băluţă 11, Corina Stângă 14, Adina Lovasz 8.