CSM Oradea nu a strălucit în primele două sferturi ale disputei cu Atlassib Sibiu. Oaspeţii au prins curaj încă din debut şi au reuşit o primă desprindere: 18-21 la finele primului sfert, pentru a intra la pauza mare cu cinci puncte avans: 38-43, avantaj mic în baschet, dar care părea să le dea siguranţă oaspeţilor.

Cele 15 minute de pauză au fost suficiente ca antrenorul Cristian Achim să găsească antidotul pentru ofensiva sibiană. În următoarele 20 de minute de joc orădenii au aplicat o apărare de excepţie, fabuloasă în multe momente, o defensivă bazată pe risipă de efort, dar care a dat roade, astfel că în sfertul trei oaspeţii nu au marcat decât patru puncte. Un procentaj de-a dreptul ruşinos pentru o echipă care a anunţat la început de sezon că se va bate pentru titlul naţional!

Sferturile trei şi patru l-au redescoperit pe Andjelko Mandici, sârbul reuşind să predea o adevărată lecţie de baschet adversarilor. Mandici a jucat de-a dreptul divin şi a fost din nou numărul unu al unui meci câştigat cu inima de echipa orădeană. Scor final: CSM Oradea - Atlassib Sibiu 77-65 (18-21, 20-22, 15-4, 24-18).

În urma acestei victorii orădenii îşi păstrează intacte şansele de a juca în play-off, însă meciul din etapa următoare, în deplasare cu Energia Rovinari, devine capital pentru acest deziderat.

CSM Oradea - Atlassib Sibiu 77-65

Scorul pe sferturi: 18-21, 20-22, 15-4, 24-18

CSM Oradea: Martinovici, Marici 6, Ştefan 9, Mandici 24, Lazar 4, Mitcehll 19, Gnjato 9, Paşca 6, Antrenor: Cristian Achim

Atlassib Sibiu: Smith 17, Johnson 9, Ban 3, Brown 10, Herndon 2, Popa Calotă 4, Miskovici 20, Haiduc.