Arena "Antonio Alexe" din Oradea a găzduit sâmbătă prima finală de cupă europeană din handbalul feminin prorgamată în Bihor. În cadrul manşei retur a ultimului act din Cupa EHF, s-au întâlnit în faţa unui public ce a umplut până la refuz tribunele sălii orădene echipa sălăjeană HC Zalău şi formaţia rusă Lada Togliatti.

Meciul a început de la scorul de 30-24, rezultat cu care s-au impus rusoaicele în tur. Pentru a-şi adjudeca trofeul, sportivele din Zalău trebuiau să se impună la o diferenţă de cel mult 6 goluri.

Startul partidei a fost unul echilibrat, consemnându-se 3-3, în  minutul 10, Zalăul nereuşind să se distanţeze, deşi echipa a fost încurajată de 2.000 de oameni prezenţi în sala din Oradea. Totuşi, spre finalul reprizei, zălăuancele s-au dus la 4 goluri, scor 10-6,  în minutul 25, iar Tadici a început să spere.  Lada lui Trefilov a  reuşit însă să echilibreze disputa, scor 10-8, la  pauză, prin reuşitele lui Bliznova şi Davidenko, iar Cupa EHF părea un vis pentru zălăuance.

În repriza a doua, apărarea a funcţionat bine, însă atacul le-a trădat pe sălăjence. În afara Georgianei  Ciuciulete, aceeaşi jucătoare cu o evoluţie extraordinară ca şi în partida din tur, ofensiva zălăuană a suferit din plin, consemnându-se scorul de 13-13, în  minutul 45, elevele lui Gheorghe Tadici înscriind doar 3 goluri în primele 15 minute ale părţii secunde.

Din acel moment era clar, Lada va fi câştigătoare. Rusoaicele nu s-au oprit aici însă şi au continuat să înscrie în poarta gazdelor, deşi Nichita a fost imperială. Scorul final a fost 21-20 pentru Lada şi rusoaicele au câştigat Cupa EHF, al doilea trofeu european după Cupa Cupelor din 2002, venită în urma unui succes în faţa unei alte echipe române, Oltchim.

Pentru publicul orădean a fost o bună propagandă adusă de handbalul internaţional, la final, toţi spectatorii aplaudând în picioare ambele echipe, atât învinsele, cât şi învingătoarele, care per ansamblu, au câştigat meritat această finală.

HC Zalău - Lada Togliatti 20-21 (10-8)

HC Zalău: Ciuciulete 6, Ailincăi 2 (2 din 7 m), Bădiţă 2, Beşe 2, Molfea 2, Şurcaş 2, Rob 2 (2 din 7 m), Szucs 1, Trif 1.