Un orădean care a suprins eclipsa de vineri cu ajutorul unui telescop a transmis imaginile BIHOREANULUI. "Mi l-am luat special pentru acest fenomen, mai ales pentru fiica mea. Era păcat să îl ratăm", a precizat bărbatul.

Fotografiile au fost realizate din balconul unui bloc de pe Bulevardul Magheru şi surprind eclipsa în toate etapele ei.

Oradea a fost unul dintre oraşele din care fenomenul a fost observat cel mai bine.

Dacă la Polul Nord a fost eclipsă totală, în România discul solar a fost acoperit în proporţie de 53%.

Eclipsa a început la ora 10.48 şi a durat până la ora 13.04, iar punctul maxim al acesteia a fost la ora 11.56.