În 2013, România are 4,3 milioane de salariaţi şi un şomaj de 5,5%. Venitul mediu lunar este de doar 1.500 de lei, iar aproape jumătate de milion de români au un al doilea loc de muncă. Este, conform Digi 24, imaginea unei economii care a trecut prin criză şi în care fiecare încearcă să-i păstreze locul de muncă sau să câştige mai mult.

"Orice prelungire a timpului de lucru înseamnă o suprasolicitare neuropsihică care poate să stea la baza îmbolnăvirilor profesionale sau a celor legate de locul de muncă", susţine  Agripina Rascu, medic de medicina muncii.

Un studiu recent arată totodată că 92 la sută dintre angajaţi lucrează mai mult de 40 de ore pe săptămână, atât cât este norma legală, iar 23 la sută stau zilnic la birou în jur de 12 ore.

"Oamenii nu livrează rezultate pentru că nu fac lucrurile din toată inima şi cu biciul nu obţii decât un rezultat punctual, dar pe termen lung şi chiar pe termen mediu nu are cum să funcţioneze", afirmă Oana Datki, specialist în resurse umane.

Unul din trei români lucrează ore suplimentare fără a fi plătit corespunzător. De aceea, la Inspectoratul de Muncă ajung, în fiecare an, mii de plângeri ale angajaţilor nemulţumiţi. Şi, chiar dacă reclamaţiile sunt anonime, există încă teama că patronul va afla cine a depus o astfel de sesizare.