Vineri, începând cu ora 11, Stadionul Tineretului din Oradea va găzdui prima ediţie a Cupei Şcolilor Generale la atletism. Întrecerea, cu caracter selecţionabil, este organizată de LPS Bihorul Oradea în colaborare cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Bihor şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor.

Sunt aşteptaţi copii din clasele 0 şi I-a, atât la băieţi cât şi la fete. Vor avea loc competiţii pe trei probe sportive şi anume viteză 30 m, alergare de îndemânare cu un obiect între două linii şi rezistenţă 200 m. Un copil nu poate participa numai la două probe de concurs.

Au fost trimise invitaţii către toate şcolile generale din municipiul Oradea şi din judeţ, cu menţiunea că participanţii sunt obligaţi să aibă vizita medicală de la medicul de familie sau de la medicul şcolii. Toţi copiii vor fi recompensaţi pentru efortul depus, iar primii trei vor primi diplome, cupe şi medalii.

Într-o altă ordine de idei, directorul LPS Bihorul, Dan Matei, a anunţat că Primăria şi Consiliul Local Oradea a dat vot favorabil proiectului "Campionii viitorului" şi cei mai buni sportivi orădeni cu vârste între 5 şi 21 de ani vor fi premiaţi vineri, începând cu ora 18, la Hotel Continental.

Tot din partea LPS Bihorul vine vestea că echipa de baschet masculin Under 18 a CSS LPS, antrenor Alin Cureş, a reuşit calificarea la turneul final al acestei categorii, dar în cadrul grupei valorice B.

Orădenii au avut o comportare meritorie în sezonul regulat unde au avut un bilanţ pozitiv la fel ca şi la turneul semifinal. În aceste condiţii ei vor juca pentru medaliile celui de-al doilea eşalon valoric.

Din lotul echipei LPS "Bihorul" Oradea fac parte jucătorii Andrei Ciordaş, Ionuţ Bojani, Alexandru Hulea, Gabriel Chevari, Decebal Andor, Lucian Mihu, Cătălin Gorcea, Ionuţ Mihalcea, Radu Dragoş, Claudiu Negru, Alin Bonchiş.