Campania de curăţenie generală de primăvară, organizată de Primăria Oradea şi de operatorul licenţiat de salubritate al municipiului, RER Ecologic Service, s-a încheiat.

Derulată în premieră în două etape, astfel încât să le fie de folos şi orădenilor care şi-au făcut curăţenie generală în case şi curţi înainte de Paştele catolic, şi celor care s-au pus pe dereticat înainte de Paştele ortodox, campania s-a încheiat în weekend. Luni, muncitorii RER Ecologic Service vor ridica din oraş toate containerele pe care le-au amplasat pe străzi şi vor transporta deşeurile la depozitul municipiului.

Organizatorii campaniei fac apel la responsabilitatea orădenilor şi le cer să nu lase deşeuri la colţ de stradă ori în preajma containerelor de colectare. De altfel, această faptă este strict interzisă, iar cei prinşi în flagrant vor fi sancţionaţi cu amenzi de către agenţii Poliţiei Locale.

Mai mult, municipalitatea atrage atenţia că pentru deşeurile abandonate pe teritoriile aflate în grija asociaţiilor de proprietari, acestea vor plăti cuantumul serviciului prestat pentru încărcarea, transportul şi depozitarea deşeurilor.