Fost şefuţ de reprezentanţă auto, fost şef la reprezentanţa Bihor a Registrului Auto Român, la Agenţia de Mediu judeţeană iar apoi mare şef în Capitală, la Garda Naţională de Mediu, Ovidiu Dăescu a fost mazilit şi tras "pe dreapta" de mai bine de doi ani.
Asta până recent căci, după cum a aflat Bihorel, pesedistul a fost reciclat pe o nouă funcţie de conducere.