Judoka Dan Fâşie a urcat pe podium la Cupa Mondială de Judo, ce a avut loc sâmbătă la Sao Paolo. Sportivul a fost la un pas de a câştiga aurul, la categoria 66 de kilograme, câştigând grupa B, după lupte cu adversari din Finlanda şi Brazilia. În semifinale a eliminat tot un reprezentant al ţării gazdă, Leandro Cunha, după care a cedat în faţa unui compatriot al acestuia, Luiz Revite.

Astfel, Fâşie, legitimat la CSM JC Liberty şi antrenat de Emil Morar şi Alexandru Lungu, aduce la Oradea medalia de argint, în timp ce colegul său, Costel Dănculea, cea de bronz.

La categoria 73 de kilograme, Dănculea a câştigat grupa C, fiind apoi eliminat în semifinale de mongolezul Nyam-Ochir Sainjargal.

Sportivii români vin, în total, de la cupa mondială cu două medalii de argint şi două de bronz. Alina Dumitru a câştigat locul II la 48 de kilograme, iar Andreea Chiţu locul III la 57 de kilograme. În clasamentul general pe naţiuni, România a ocupat locul V.