Guvernul dă startul proiectului "De vorbă cu ministrul tău", potrivit căruia miniştrii, secretarii de stat sau consilierii Executivului vor răspunde online întrebărilor cetăţenilor. Sesiunile se desfăşoară în fiecare seară de joi, timp de o oră!

Potrivit agenţiei de ştiri Mediafax, la prima discuţie online va participa ministerul pentru Consultare Publică şi Dialog Civic, Violeta Alexandru, care va răspunde întrebărilor despre priorităţile Ministerului pentru Consultare Publică şi Dialog Civic (MCPDC), transparenţa decizională, guvernare deschisă şi participativă, joi, 21 aprilie, la ora 20:00.

Conform sursei citate, discuţia va avea loc pe pagina de internet a Ministerului pentru Consultare Publică şi Dialog Civic. Totuşi, întrebările pot fi adresate şi în timpul sesiunii, pe pagina de internet sau Facebook a MCPDC.