În faţa unei asistenţe extrem de reduse, circa 100 de spectatori prezenţi pe stadionul din Zalău, CS Oşorhei a reuşit să câştige vineri un meci ce se anunţa foarte dificil la debutul antrenorului Rudy Kovacs. Bihorenii au dispus cu 1-0 de FC Zalău, unicul gol al partidei fiind reuşit de Paul Achim.

După un debut de meci în care ambele echipe s-au studiat reciproc, CS Oşorhei a dat semnalul atacului în minutul 18, însă şutul lui Contor a fost scos in-extremis de Cristian Man, pentru ca patru minute mai târziu, Paul Achim să şuteze peste poartă după ce a driblat toată apărarea adversă.

Gazdele au ripostat în minutul 26 şi au ratat o şansă uriaşă prin Codruţ Ardelean, care a trimis din 5 metri peste poartă. La şapte minute distanţă, acelaşi jucător a mai ratat o mare şansă, unu la unu, cu Ghilea, portarul bihorean respingând în corner. Prima repriză s-a încheiat cu o foarfece de toată frumuseţea a lui Paul Achim, dar mingea a trecut la o palmă peste transversală.

La şase minute după reluare, Paul Achim a luat o acţiune pe cont propriu şi a marcat cu un şut pe colţul scurt unicul gol al partidei.

Codruţ Ardelean a continuat să fie eroul ratărilor şi în partea a doua. În minutul 65, la un corner, atacantul zălăuan a reluat imprecis cu capul. Cu zece minute înainte de final însă, Ardelean a reluat mult mai precis cu capul, dar minge a lovit bara porţii lui Ghilea.

Astfel, CS Oşorhei a obţinut un succes important în lupta pentru un loc pe podiumul seriei, iar Rudy Kovacs a debutat cu dreptul într-un meci care s-a dovedit mai mult decât dificil în faţa unui adversar neînvins în campionat până la ora jocului.

FC Zalău - CS Oşorhei 0-1 (0-0)

A marcat: Paul Achim 51

FC Zalău: Man - Lung, Cosma, Negrean, Ionaşcu - Silaghi, Sabou, Stanciu (80 Al. Pop), Ţiriac - Bode, Codruţ Ardelean. Antrenor: Vasile Jula

CS Oşorhei: Ghilea - Arsene, Şerban Pop, Pintea, Contor - Ember, Magda, Poiană, Cr. Andor (90 Ardelean) - Todea (54 Biţiş), Achim (84 Dumitrescu). Antrenor: Rudy Kovacs

Cartonaşe galbene: Ionaşcu/Magda, Pioană, Achim

Arbitri: Cristian Codrea, asistenţi: Gheorghe Tarba şi Ionuţ Sava (toţi din Baia Mare)

Observator FRF: Emil Arsa (Arad) şi Vasile Popa (Bistriţa)

În alte partide ale etapei a VI-a, de vineri, liderul clasamentului, Naţional Sebiş s-a impus acasă, cu 2-0, în faţa dejenilor de la Unirea, în timp ce Metalurgistul Cugir a remizat la Pâncota şi ocupă locul II.

Bihorenii de la CS Oşorhei, cu această victorie au urcat pe poziţia a III-a a ierarhiei la zi, cu 10 puncte.

Rezultatele şi marcatorii etapei a VI-a din Seria a V-a a Ligii a III-a la fotbal

Şoimii Pâncota - Metalurgistul Cugir 1-1