După evoluţia dezastruoasă din primul tur al Cupei României, baschetbalistele de la CSM Universitatea Oradea au debutat în acest week-end şi în noua ediţie de campionat.

La Sala LPS Bihorul, fiindcă Arena "Antonio Alexe" a fost ocupată cu o expoziţie, jucătoarele orădene au primit, sâmbătă, replica bucureştencelor de la Olimpia.

Jocul a început bine pentru gazde, care au câştigat primul sfert cu 26-18, iar pe cel de-al doilea cu 15-13, însă după pauza mare au fost depăşite clar, scor 2-18 în sfertul III şi 17-23 în ultimele 10 minute.

Se vede, astfel, că elevele antrenoarei Adriana Niculescu nu sunt în stare să ducă un joc până la capăt şi se pierd pe parcurs. Scorul final a fost 72-60, dar, având în vedere conjunctura actuală de la echipa orădeană, rezultatul nu este tocmai ruşinos.

Principala marcatoare a fost Alexandra Vlaicu, cu 23 de puncte, în timp ce Mihaela Adi a înscris 13.

CSM U Oradea - Olimpia Bucureşti 60 - 72 (26-18, 15-13, 2-18, 17-23)

Sala: LPS Oradea

Spectatori: 50

Arbitri: Istvan Bertalan, Vlad Potra

Comisar: Takacs Karoly

Principale marcatoare CSM U: Alexandra Vlaicu 23 p, Mihaela Adi 13, Ioana Gavra 13, Ruxandra Chiş 8 p.

Principale marcatoare Olimpia Bucureşti: Tunde Kilin 19 p, Gabriela Munteanu 15 şi Mihaela Chelariu 12 p.

În celelalte meciuri ale rundei inaugurale, Municipal Târgovişte a învins clar Universitatea Cluj, cu 93-42, CSM Satu Mare a învins cu 86-68 pe CSBT Alexandria. Un alt succes pe teren propriu l-a reuşit CSM Sportul Studenţesc Bucureşti, scor 76-69, cu Nova Vita Tg. Mureş.

În fine, în ultimul joc al rundei, Olimpia Braşov a învins Rapid CFR Bucureşti, destul de clar cu 80-56.