Clubul Dinamo a primit o amendă de 50.000 de lei, iar cinci suporteri au fost duşi la poliţie, în urma incidentelor de la meciul de aseară cu Steaua, încheiat cu victoria echipei roş-albastre cu scorul de 2 la 0.
Partida a fost întreruptă timp de şase minute, în prima repriză, iar spiritele s-au calmat doar după intervenţia jandarmilor în tribune.
Clubul Dinamo a fost sancţionat "pentru că nu au luat măsurile necesare cu privire la interzicerea introducerii şi folosirii în arena sportivă de materiale pirotehnice de către suporterii participanţi la evenimentul sportiv".
Imediat după începerea partidei, la adăpostul bannerelor de dimensiuni mari, au fost aprinse de către suporterii echipei Steaua torţe şi petarde, unele dintre acestea fiind aruncate înspre suprafaţa de joc şi tribuna I.
În minutul 32 al partidei, din zona peluzei Nord au fost aruncate către suprafaţa de joc mai multe obiecte de mici dimensiuni, fapt ce a dus la întreruperea meciului de către arbitru.
În repriza a doua, în jurul minutului 50 al partidei, în peluza Sud, în zona ocupată de suporterii echipei Dinamo, s-au aprins mai multe torţe, unele fiind aruncate şi pe suprafaţa de joc.
Existând pericolul izbucnirii unui incendiu, dar şi al întreruperii pentru a doua oară a jocului, forţele de ordine au intervenit pentru evacuarea din stadion a grupului de suporteri.
Steaua a câştigat meciul de pe Arena Naţională cu 2-0, după autogolul dinamovistului Boubacar, din minutul 13, şi golul lui Tănase, din minutul 70. Echipa din Ghencea a ajuns la cinci succese la rând în confruntările cu Dinamo, ceea ce reprezintă un record pentru eternul derby al campionatului.