Tsunami-ul de la Fukushima din 11 martie face ravagii şi după un an.
America de Nord este ameninţată acum de o cantitate imensă de deşeuri provenite din case şi nave distruse, dar chiar şi rămăşiţe umane, a căror masă este estimată la aproximativ 25 milioane de tone, şi care se întind pe o suprafaţă de 7.200 de km pătraţi în Oceanul Pacific. Resturile sunt împinse de curenţii oceanici către plajele nord-americane.
Nikolai Maximenko şi Jan Hafner, specialişti la International Pacific Research Center, au realizat o simulare video care surprinde marea de deşeuri.
Potrivit lor, resturile se vor împrăştia în zona de Nord a Oceanului Pacific şi urmează să lovească toată Coasta de Vest a Americii până în 2014, urmând ca SUA să-şi modifice drastic harta în următorii doi ani, din acest motiv.
Primele deşeuri de la seismul din Japonia au atins coasta SUA la 280 de zile după tragicul eveniment.