Chiar dacă nu a evoluat deloc rău şi a început bine partida, echipa orădeană de baschet feminin Universitatea CSM a fost nevoită să se recunoască învinsă şi în disputa de sâmbătă din deplasare, de la Bucureşti, de pe terenul giuleştencelor de la Rapid. Meciul, care a contat pentru etapa a 28-a a campionatului Diviziei A, s-a încheiat cu victoria la 10 puncte a gazdelor, care s-au impus cu scorul de 71-61.

Debutul de meci a fost foarte bun pentru orădence, care după primul sfert conduceau cu 16-13. În sfertul al II-lea însă, bucureştencele au revenit şi au întors situaţia de pe tabelă, după un parţial de 22-12 în favoarea lor.

Pauza mare s-a dovedit a fi un sfetnic bun pentru Universitatea CSM, care a revenit mai motivată şi mai vioaie de la vestiare şi astfel s-a impus în sfertul III cu scorul de 16-15. S-a dovedit a fi un simplu foc de paie însă, fiindcă finalul de joc a aparţinut Rapidului, care s-a impus în ultimele 10 minute cu scorul de 21-17.

Cu rezultatul final de 71-61, echipa gazdă a câştigat meritat acest joc, în care meritul orădencelor este acela de a fi pus probleme mult mai serioase adversarului decât în precedentele jocuri.

De remarcat în această dispută apetitul ofensiv al Florentinei Ardeleanu, care a reuşit să înscrie mai mult de jumătate din punctele echipei orădene, 31.

CS Rapid - Universitatea CSM Oradea 71 - 61 (13-16, 22-12, 15-16, 21-17)

Sala: Rapid Bucureşti
Spectatori: 50
Arbitri: Dragoş Barbu, Claudia Patricia Telcian
Comisar: Cuţov Anton
Marcatoare Rapid: Andra Ionescu 20 p, Claudia Ene 13, Raluca Ungureanu 12, Cristina Perta 10, Elena Constantin 10 şi Roxana Bejan 6 p.
Marcatoare Universitatea CSM Oradea: Florentina Ardeleanu 31 p, Alexandra Vlaicu 15, Alexia Adams 7, Loredana Ulica 2, Carla Ţigan 2, Daniela Tămăşdan 2 şi Mihaela Adi 2 p.