De miercurea aceasta, pe simezele Galeriei Studio din Palatul Vulturul Negru vor fi instalate 48 de fotografii alb-negru şi color realizate de medicul Morvay Szabo Edina (foto), şefa Laboratorului de Radioterapie la Spitalul Clinic Municipal Dr. Gavril Curteanu din Oradea.

Organizatorii - Asociaţia Euro Foto Art şi Clubul Fotografic Nufărul - arată că aceasta fotografiază din anul 2002, în 2012 devenind absolventă a cursului de tehnică şi artă fotografică susţinut de cunoscutul fotoclub orădean sub conducerea artistului lui Ştefan Toth. În anul 2013, doctoriţa a devenit chiar membru al Asociaţiei Internaţionale Euro Foto Art şi participă la întâlnirile de studio lunare.

"Deşi timpul ei liber este foarte limitat, totuşi găseşte momente portivite pentru fotografiere. Cu lucrările sale a participat la mai multe expoziţii de grup vernisate în Galeria Euro Foto Art din Oradea, la Casa de Cultură a Municipiului Marghita şi la Biblioteca Octavian Goga din Aleşd. Cu o parte din acestea s-a înscris şi la diferite Saloane Naţionale (Galaţi) şi la saloane internaţionale din Ucraina şi Ungaria. Subiectele preferate ale artistei fotograf expozant sunt peisajele şi sociofotografiile", se arată într-un comunicat dat publicităţii luni de organizatorii expoziţiei.

Vernisajul va avea loc în cadrul ediţiei a XXV-a a Festivalului Festum Varadinum, miercuri, 20 aprilie, la ora 16:00, în prezenţa autoarei, organizatorii invitând să participe toţi iubitorii artei fotografice. Gazdă va fi artistul fotograf Ovi D. Pop, director de departament în Asociaţia Internaţională Euro Foto Art. Momentele muzicale vor fi asigurate de colaboratorul voluntar permanent ale celor două organizaţii fotografice orădene, Thurzo Sandor Jozsef.

Noua expoziţie organizată în parteneriat cu Primăria Municipiului Oradea şi sub patronajul Consiliului Judeţean Bihor va rămâne la dispoziţia publicului vizitator până la 19 mai. Intenţiile de vizionare se pot anunţa la numărul de telefon 0770-103.500.