Aşa cum era de aşteptat, baschetbalistele de la Universitatea CSM Oradea au suferit o nouă înfrângere drastică în cadrul campionatului Ligii Naţionale.
Sâmbătă, la Arad, elevele antrenoarei Adriana Niculescu au cedat cu scorul de 28-103 în faţa echipei locale Universitatea "Vasile Goldiş" ICIM, una dintre cele mai în formă formaţii din campionatul intern.

Încă din start diferenţa de valoare şi-a spus cuvântul, gazdele adjudecându-şi primul sfert cu 22-6, iar apoi pe cel de-al doilea şi mai clar, cu 31-7.
Ca de obicei, pauza mare nu s-a dovedit nici de această dată un sfetnic bun pentru orădence, care în sfertul al III-lea au marcat doar 3 puncte, primind în schimb 22.

Ultimele 10 minute ale întâlnirii au reprezentat un simplu galop de sănătate pentru arădence, care şi-au mai trecut în cont încă 28 de puncte, în timp ce Universitatea CSM a bifat doar 12.

Astfel, Univ. CSM Oradea a înregistrat o nouă înfrângere la mare scor, de această dată la o diferenţă de 75 de puncte, scor 28-103.

În această partidă punctele bihorencelor au fost marcate doar de trei jucătoare, cele mai multe reuşindu-le Gavra, 12.

Dintre celelalte partide de sâmbătă ale etapei, s-a mai remarcat succesul la 15 puncte al braşovencelor la Craiova şi victoria clară a echipei din Târgovişte, în faţa echipei Danzio Timişoara.

În clasament, orădencele se află pe locul 14, cu 25 puncte.

Univ. "Vasile Goldiş" ICIM Arad - Univ. CSM Oradea 103 - 28 (22 - 6, 31 - 7, 22 - 3, 28 - 12)
Sala: Victoria Arad
Spectatori: 500
Arbitri: Gabriela Istvan, Cristian Trofim
Comisar FRB: Alexandru Columban

Principale marcatoare Univ. "Vasile Goldiş" ICIM Arad: Chrissy Givens 18 puncte, Jeniffer Risper 16 şi Kari Laplante 15 puncte.

Marcatoare Univ. CSM Oradea: Ioana Gavra 12 puncte, Mihaela Adi 9 şi Ruxandra Chiş 7 puncte.