O absolventă de doctorat a Universității din Oradea a fost premiată la concursul tezelor de doctorat organizat de Societatea Sociologilor din România.

Simina Mikó-Morar (foto) a obținut premiul al III-lea cu teza „Factori modelatori ai aspirațiilor ocupaționale la adolescenți”, coordonată de profesorul Adrian Hatos, cadru didactic al Universității din Oradea și președinte al Societății Sociologilor din România.

Potrivit unui comunicat transmis de Universitatea din Oradea, în competiție au fost înscrise 17 teze de doctorat validate de CNATDCU în anul 2025. Dintre acestea, 15 au fost declarate eligibile și au fost evaluate de nouă experți din mari centre universitare din țară, în două etape. Simina Mikó-Morar s-a clasat pe podium alături de doi reprezentanți ai Universității din București.

„Pentru noi e ceva extraordinar de onorant că mica noastră Școală Doctorală a reușit să ajungă pe podium, în competiție cu marile școli de sociologie ale țării. Nu doar existăm, ne place să credem că suntem chiar buni”, a declarat Adrian Hatos.

La rândul ei, dr. Simina Mikó-Morar spune că distincția este o confirmare a muncii sale. „Este recunoașterea unui demers în care am investit nu doar efort academic, ci și preocuparea constantă pentru realitățile elevilor și tinerilor cu care lucrez”, a transmis cercetătoarea.

Tema tezei sale vizează modul în care adolescenții își construiesc aspirațiile profesionale și felul în care acestea sunt influențate de statut social, rezultate școlare, familie și modelele sociale interiorizate.

Potrivit autoarei, aspirațiile ocupaționale ale adolescenților nu sunt doar opțiuni individuale, ci reflectă oportunități, constrângeri și diferențe de șanse. „Consider că orientarea în carieră nu poate fi completă fără această înțelegere a contextului social”, a arătat Simina Mikó-Morar.

Cercetarea sa indică faptul că aspirațiile de carieră ale adolescenților rămân adesea limitate la profesii tradiționale și sunt influențate de rezultatele școlare, dar și de contextul familial. De exemplu, teza arată că rezultatele școlare au cel mai mare efect pozitiv în conturarea aspirațiilor de status, în timp ce situația în care un părinte este plecat la muncă în străinătate se asociază cu planuri profesionale mai modeste la elevi.

Studiul a identificat și diferențe între aspirațiile fetelor și ale băieților, precum și unele particularități în cazul tinerilor etnici maghiari.

Simina Mikó-Morar spune că va continua această direcție de cercetare, atât în plan academic, cât și prin activități dedicate elevilor.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!