Curtea Supremă a decis, luni, rejudecarea dosarului transferurilor în care opt grei ai fotbalului românesc, George Copos, Cristi Borcea, MM Stoica, Jean Pădureanu, Giovanni Becali, Victor Becali, Gică Popescu şi Gheorghe Neţoiu, sunt judecaţi pentru înşelăciune şi prejudicii mari aduse Statului. Dosarul va fi rejudecat la Curtea de Apel Bucureşti.

La ultimul termen procurorii au cerut majorarea pedepselor, iar cei opt grei ai fotbalului au pledat pentru achitare. În 2012, Curtea de Apel Bucureşti a decis: Borcea - 7 ani de închisoare, Copos - 5 ani, MM Stoica - 4 ani, Giovanni Becali - 8 ani, Victor Becali - 7 ani, Gică Popescu - 3 ani cu suspendare, Neţoiu - 3 ani cu suspendare, Pădureanu - 3 ani cu suspendare.

În motivarea Curţii de Apel, judecătorii spun că cei opt au fost condamnaţi pentru că au avut o activitate infracţională intensă şi au adus prejudicii consistente statului. "Inculpatul Becali Ioan a fost iniţiatorul şi principalul beneficiar, împreună cu Becali Victor, al acestei activităţi ilicite, în cadrul căreia inculpatul Borcea Cristian a avut o contribuţie esenţială", se menţionează în motivare.