Administraţia Naţională de Meteorologie a emis două atenţionări de cod galben, inclusiv pentru judeţul Bihor, de data aceasta pentru caniculă, disconfort termic şi instabilitate atmosferică accentuată.
Prima avertizarea este valabilă începând de miercuri, ora 14, până joi la ora 13. "În după-amiaza zilei de miercuri 13 iulie, în Banat, Crişana, local în Maramureş, precum şi în vestul Transilvaniei şi al Olteniei va fi caniculă. Temperaturile maxime vor atinge frecvent 35 - 37 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi, astfel că disconfortul termic va fi accentuat", arată site-ul ANM.
Începând de miercuri seară, gradul de instabilitate atmosferică se va accentua în regiunile vestice şi sud-vestice. "Vor fi averse cu caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu aspect de vijelie. Izolat va cădea grindină, iar cantităţile de apă vor depăşi 30 - 35 l/mp", arată informarea.
O a doua avertizare care vizează şi judeţul Bihor va fi în vigoare începând de joi, ora 13, până vineri, la ora 8.
"Instabilitatea atmosferică va fi temporar accentuată în Maramureş, Crişana, Banat, vestul Transilvaniei şi al Olteniei, unde şi valorile termice vor scădea. Vor fi averse cu caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu aspect de vijelie. Local va cădea grindină, iar cantităţile de apă vor depăşi 30 - 35 l/mp şi izolat 40 - 50 l/mp. În judeţele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu şi Ilfov, inclusiv în Municipiul Bucureşti va fi caniculă. Temperaturile maxime vor depăşi frecvent 35 - 36 de grade, iar în Lunca Dunării vor atinge 38 de grade. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, astfel că disconfortul termic va fi accentuat", arată informarea.
În celelalte regiuni vremea se va menţine călduroasă, iar instabilitatea atmosferică se va manifesta pe arii restrânse.