Din nepăsare sau ignoranţă, medici şi funcţionari români au lăsat o tânără să îşi rateze complet viaţa. La 19 ani, fata cântăreşte doar 16 kilograme, arată ca un copil de 6 ani şi vorbeşte ca unul de trei ani.
Potrivit Ştirile Pro TV, Adina a fost internată recent în spitalul de pediatrie Sfânta Maria din Iaşi, iar medicii de aici s-au minunat când au văzut-o. De la sora ei mai mare au aflat că fata a fost hrănită în cei 19 ani de viaţă, de o mamă bolnavă psihic, numai cu lapte şi apă cu zahăr. Culmea este că atât sora, cât şi alţi membri ai familiei, susţin cu nonşalanţă că, de fapt, Adina a refuzat mâncarea. Totuşi, în spital, tânăra de 19 ani mănâncă mâncarea primită.
Cum a reuşit organismul ei să supravieţuiască atâţia ani doar cu lapte şi apă cu zahăr, medicii nu înţeleg. Cert este că acum are 118 centimetri înălţime, cât un copil de 6-7 ani, vorbeşte ca unul de trei ani şi se minunează de tot ce este în jurul ei. Iar când povesteşte cum a trăit, înfioară orice ascultător:
- Cât ai stat tu acasă ce ai mâncat?
- Lapte cu zahăr.
- Şi altceva?
- Altceva în afară de lapte... apă cu zahăr.
Acum fata a învăţat ce înseamnă hrana adevărată şi spune că îi place mult pâinea. Mâncarea ei preferată, însă, sunt cartofii piure cu carne. Întrebată despre lapte, spune că nu mai vrea să bea aşa ceva niciodată!
De vină pentru suferinţa Adinei nu sunt doar membrii familiei, ci şi un întreg sistem. Asta pentru că Adina are certificat de handicap, iar când a fost dusă în faţa comisiei, medicii s-au minunat de ea, dar n-au făcut nimic s-o salveze! De asemenea, asistenţii sociali din comuna suceveană, unde fata locuieşte, ştiau situaţia şi au ales să nu aibă nicio reacţie. La fel cum nici medicul de familie n-a mişcat un deget.